Иновативен метод за лечение на тежка фрактура в областта на коляното е приложена в клиниката по ортопедия и травматология към Университетската болница "Канев" в Русе. Това съобщи ортопедът доц. д-р Йордан Андонов от лечебното заведение в крайдунавския град.
Той обясни, че става дума за пациентка на 53 години, която има остеопороза. Жената е получила тежко счупване в областта на коляното.
По думите му такъв тип фрактури са относително чести - в русенската клиника са по два-три на месец. Предизвикателството в този случай е, че раздробяването на костта е било силно изразено поради остеопорозата и то в трудната за достъп задна част на коляното.
"Това наложи не само да се намести фрактурата, но и да се извърши т. нар. "остеопластика", която представлява присаждане на кост на мястото на счупването, и фиксиране на наместването с иновативен за нашата практика имплант", каза доц. Андонов.
Доцентът обясни, че иновативното в случая е начинът, по който се фиксира цялата конструкция от присадена и счупена кост с импланта. Този имплант обхваща като корона горната част на подбедрицата и осигурява разнопосочно прекарване на винтовете, които изпълняват ролята на подпора на наместеното счупване.
Предимството на иновативния метод е, че позволява ранно раздвижване на ставата и скъсява с месеци времето за възстановяване.
Той обясни, че пациентката вече е на домашно лечение и се чувства добре. Предстои не малка работа по окончателното раздвижване на ставата й.
"Това е нов метод в световната травматологична практика, който използваме за първи път в България", каза Андонов.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай