Опитът показва, че когато има и машина в секцията, около 25-27% от хората избират да гласуват машинно. Предполагам, че на тези избори процентът ще бъде същият. Това коментира в ефира на bTV математикът проф. Михаил Константинов, който е председател на ”Информационно обслужване”.
Той увери, че машините за гласуване се съхраняват в частен склад и „с тях всичко е наред“. Според него обаче като цяло гласуването с машини е по-рисково, защото лесно могат да бъдат хакнати. „Тази година освен че ще има избори по време на пандемия, ще има и машинен вот, а това е сериозно предизвикателство. Нещо повече - машинното гласуване ще е масово – в 9500 секции“, каза Константинов. Той обаче е категоричен, че страната е готова за изборите.
"Някои от държавите отложиха изборите си за есента и то без никакво възражение от обществото. Става въпрос за вот, който трябваше да се проведе през пролетта или до началото на лятото, но животът е преди всичко", допълни математикът.
На въпрос дали вотът на 4 април може да бъде отложен заради повишаването на заболеваемостта в момента проф. Константинов подчерта, че „огромна машина е задействана и тя не може да бъде спряна просто така“.
Според него гласоподавателите на тези избори са около 3 милиона души. По думите в чужбина ще гласуват около 150 хил., при 120 хил. души на предишните избори.
Относно решението на съда, с което се отменят част от указанията на ЦИК и КЗЛД за забраната за снимане в секциите при броенето на бюлетините от страна на застъпници и наблюдатели, Константинов каза, че никое видеонаблюдение не може да гарантира нищо.
„Не е добре хората да бъдат наблюдавани, защото така са лесно управляеми", каза още той и уточни, че всъщност ЦИК все още не е взела решение дали ще обжалва, а срокът за това е 14 дни.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай