След решението на Конституционния съд за отмяна на въведения преди година туристически данък във вторник стана ясно, че хотелиерите ще настояват за намаление и на данък сгради и такса смет от следващата година. От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация съобщиха, че вече се водят разговори с представители на общинските съвети по места.
Пазарната оценка спада, данъчната се увеличава
"През последните няколко години заради кризата пазарната оценка на хотелите спадна рязко, но същевременно данъчната се увеличава", коментира пред capital.bg председателят на сдружението Благой Рагин. По думите му това затруднява изключително туристическия бизнес, който също се бори със спада. "Сега един хотел в София с 60 стаи плаща 40 хил. лв. данък сгради и такса смет. Има стари соцхотели, които са с по 300 - 400 стаи, но нямат толкова клиенти", каза още Рагин.
Хотелиерската асоциация предлага такса смет да се плаща не на промили, а за реално извозени отпадъци, а данъчните оценки на имотите, които са обвързани с данък сгради, да бъдат преразгледани.
В сигнала до Конституционния съд, подаден от депутати от БСП и ДПС, се атакуваха и методите за изчисление на данъчните оценки, с които са обвързани имотните данъци към общините, с основен аргумент, че според конституцията данъците трябва да бъдат съобразени с доходите. Това искане обаче беше отхвърлено от конституционните съдии.
В министерството ще мислят дали да променят закона
Само преди ден стана ясно, че Конституционният съд е решил, че плащаният от 2011 г. туристически данък противоречи на конституцията. Причината е, че в Закона за местните данъци и такси е записано, че се облагат реализираният брой нощувки и същевременно има минимален размер на данъка, изчислен на базата на 30% заетост, т.е. броя легла в хотела. Според съдиите има смесване на подоходни и имуществени данъци, което противоречи на конституцията и на тълкувателно решение на съда от 1996 г.
Вчера от икономическото министерство съобщиха, че в момента се правят тълкувания от юристи на решението, след което ще се мисли дали трябва промяна в закона. Зам.-министърът Иво Маринов коментира, че "на пръв прочит" ще облагат действително реализираните нощувки. Така на практика се връща т.нар. туристическа такса, която съществуваше до 2010 г.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай