"Електронно управление и върховенство на закона: това са двете абсолютни предпоставки за да дадем възможност на умовете в България - българските граждани учени и предприемачи - да направят огромен скок технологичен, българската индустрия да се промени, да минем на абсолютно ново ниво на обществено благосъстояние. Което ще се отрази и на възможността ни да правим социални политики, да плащаме достойни пенсии, каквито са заслужили нашите баби и дядовци, майки и бащи и да правим социална политика за тези, които са изключени по един или друг начин от това благосъстояние." - това заяви Христо Иванов днес в участието си в предаването "Неделя 150" по БНР.
"Имаме конкретен план за това как през въвеждането на електронно управление можем да намалим административното бреме за гражданите и предприемачите със 70% за три години. 70% по-малко мотане, по-малко несигурност, по-малко унижения, по-малко натиск от държавната администрация. Това е революция." - обясни Христо Иванов и определи като абсолютен фокус на Демократична България въвеждането на електронно управление.
Иванов подчерта, че въвеждането на ел. управление и осигуряването на върховенството на закона са също така ключова гаранция за това 12-те милиарда от ЕС, които той определи като най-голямата потенциална единична инвестиция в модернизацията на страната, да не бъдат откраднати през схемите за саниране и други подобни, които ГЕРБ подготвя. В публикуваният нов вариант на Плана са заложени 2,165 млрд. лева, които отново ще бъдат вложени в саниране. Това означава, че 17% от безвъзмездната помощ са предвидени за стиропор. Освен това още 1,5 млрд. лева са заложени за строителство. Простата сметка, показва, че общо 30% от безвъзмездната помощ ще отидат в стиропор и строежи.
Иванов припомни и настояванията на Демократична България по отношение на Плана за възстановяване и устойчивост. Демократична България беше единствената политическа сила, която силно настоя да се формулира перспектива по ключовия въпрос - запазването на комплекс „Марица Изток" като енергийното сърце на България чрез трансформирането му в енергиен комплекс от ново поколение с нова перспектива за работещите хора в региона и съпътстващата индустрия.
"Томислав излезе и ни обясни колко сме тъпи и как искаме, например, темите, свързани с Маришкия басейн да бъдат в този план, и колко не разбираме. Сега виждаме, че те са ги вкарали вътре." - отбеляза Иванов по отношение на последната версия на Плана, в която виждаме включени проекти за около 100 млн. евро именно за развитието на газопреносната инфраструктура в Маришкия басейн, заедно с новата технология за пренос на водород. Решения, разработени и предложени от Експертите на Демократична България.
По отношение на спекулациите за среща между Демократична България и БСП по темата за осигуряването на честни избори Иванов беше категоричен, че такава среща не се е състояла. Той подчерта, че Демократична България от месеци работи за гарантирането на честни и прозрачни избори и фокусът на обединението ще си остане върху работата, а не върху показните заявления:
"От 22 септември обявихме конкретни действия. Изградили сме единствената работеща платформа, която наистина да позволи преброяване на изборните резултати паралелно на ЦИК, да осигури пълна прозрачност на всички протоколи. Ще осигурим 12 000 застъпника, и то не просто бройки, а обучени, мотивирани хора, които да гарантират как протича хора. Борим се за видеонаблюдението, но не просто сме внесли конкретен законопроект, а нашата платформа позволява технологично това да бъде осигурено. И в момента ние сме тези, които обжалваме и атакуваме решенията на ЦИК, с които те преграждат пътя към такова видеонаблюдение. За нас акцентът е върху работата, а не върху масовските за пред медиите."
Иванов припомни, че от самото начало Демократична България ясно заяви, че е готова да предостави за употреба платформата "Ти броиш" на всички политически формации извън статуквото, което вече е мобилизирало мрежите си за купуване на гласове.
"Формулата е много проста: 300-400 хиляди гласа контролиран, купен вот, който ще си разделят помежду си, и за да увеличат неговата тежест, трябва да намалят колкото може изборната активност, поради което създават огромна несигурност около епидемичната обстановка и възможностите да се гласува в нея безрисково. Няма здравен протокол, няма имунизация на участниците в изборния процес, няма прозрачност за машините." - обясни Иванов и подчерта, че, ако искаме да участват много хора в изборите, трябва отсега по всички възможни публични радиа и телевизии да се обяснява при какви условия ще се гласува, защото това ще занимава хората в деня за размисъл - дали могат да упражнят правото си на глас, без да се заразят.
„Спасяването на българската демокрация изисква тези, които са на власт от 10 години, ГЕРБ, и тези, които несменяемо са винаги в момента на консумацията на власт от 20 години поне - ДПС, трябва да бъдат отстранени. Властта в България трябва да бъде поставена в карантина по отношение на ГЕРБ и ДПС и патриотичните "парчетии", които са просто патериците, които досега винаги са обслужвали това нещо."
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай