Идеите на генералния директор на "Лукойл България" Валентин Златев за поевтиняване на горивата не срещнаха разбиране от страна на ключовите министри на финансите и на икономиката, според които спорните предложения на компанията вече са прилагани без особен резултат. Миналия четвъртък Златев, който представлява руската компания "Лукойл" в България, предложи да отпадне задължителното смесване на дизел с биосъставка, да се намали 60-дневният срок за поддържане на запаси от горива у рафинериите и търговците и да се въведе временен таван на цените на дребно.
Отпор
"За някои от идеите, които излизат за временно намаляване на цената - например отпадане на добавката за биогорива - аз съм категорично против", заяви в събота вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, цитиран от "Дарик". По думите му сега не е времето за мораториум върху цените, а акцизът няма как да бъде премахнат или намален, защото в момента той е под минималния в Европейския съюз. "До 2014 г. всяка година трябва да увеличаваме с определена ставка, за да стигнем до минимума. Така че идеята да кажа: всъщност и това не можем да изпълним, е просто абсурдна", заяви Дянков.
В петък министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев обясни в парламента, че в предложенията на "Лукойл" няма "нищо иновативно". "Всички те са в рамките на стотинки с изключение на евентуалната възможност за промяна в ставката за акциза", каза Добрев. Той обаче допълни, че в целия ЕС се обмисля намаляване на минималния размер на акциза. Другите мерки, свързани с биодобавките и запасите от горива, икономическият министър окачестви като краткотрайни, след което може да последва шоково поскъпване. Добрев не изключи литър бензин да достигне психологическата бариера от 3 лв., ако петролът на международните пазари продължи да качва котировките си заради напрежението около Иран. Министерството на икономиката продължава да обмисля "всички възможности", но не е ясно какво ще предприеме при неблагоприятен международен сценарий.
Алтернатива
В интервю за Mediapool бившият посланик в Москва Илиян Василев също коментира възможностите за успокояване на цените на горивата. "Няма кого да виним освен себе си, ако сами не започнем да търсим пътища за отслабване на зависимостта от внос на нефт и газ, за усилване на пазарната конкуренция по цялата енергийна верига на добавена стойност, включително като стимулираме проучването и добива на нефт и газ", обясни Василев. Според него не се очакват високи приходи от акцизи, защото потреблението се е свило. Междувременно от "Лукойл" съобщиха, че от началото на годината консумацията на горива е спаднала с 24 на сто.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай