Посолството на Руската федерация реагира с критики на участието преди ден на Джесика Ким, постоянен съветник по юридическите въпроси към посолството на САЩ в България, по време на виртуален разговор, организиран от Атлантическия клуб.
В една от много редките си публични изяви тя каза, че от българските лидери се изисква "продължително лечение, усилие и воля" за излекуване от корупцията. "Отчетността започва от лидерите на България, във всяка партия, на всяко равнище, които да подкрепят принципа, че никой не е над закона, включително самите те", заяви тя.
Руското посолство в София съобщава на страницата си във Фейсбук, че е обърнало внимание на изказването "за неспособността и липсата на политическата воля на българските власти да се справят с корупцията в страната".
Изненадващо за дипломатическата практика трета държава заема позиция по отношение на двустранните отношения на България с друга страна, при това изказването на Джесика Ким няма официален характер.
"Коректността и уместността на острите бележки във връзка с чувствителни за българското общество въпроси, особено в навечерието на парламентарните избори, предизвиква големи съмнения", се казва в руското съобщение.
В изказването на Ким между другото се казва: "Стъпките за подкопаване на независимостта на съда отслабиха възможността на България да преследва корупцията по високите етажи." В коментар по доклада на Европейската комисия за върховенството на закона, Ким посочи първо проблема с отчетността на главния прокурор. Останалите са съставът и функцията на ВСС, липсата на независимост на съдебната система, ниско равнище на общество доверие в институциите за борба с корупцията, липса на независими медии, проблеми, свързани с взаимното ограничаване на властите.
Това руското посолство нарича "менторски изявления, както винаги без конкретни доказателства, де факто хвърлят сянка както върху политически дейци, така и на функционерите на правосъдната система на Република България".
След това в съобщението се казва:
За познаващите контекста на подобни думи е ясно, че в случая посолството дирекно говори за президента Джо Байдън и сина му Хънтър, който беше член на управителния съвет на украинска газова компания.
В средата на декември екипът на баща му за поемане на властта разпространи съобщение на Хънтър Байдън, че е разследван от федерални прокурори за потенциални данъчни нарушения. "Приемам този въпрос много сериозно, но съм убеден, че професионалният и обективен преглед ще покаже, че съм се справил с тези неща законно и адекватно, включително с използването на професионални данъчни съветници", добави той.
Позицията на руското посолство е една от последните в мандата на посланик Анатолий Макаров, който се очаква през февруари да бъде сменен от Елеонора Митрофанова, чието назначение бе подписано от президента Владимир Путин на 15 януари.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай