Вторник, 5 Ноември 2024

Дегустация на вино

Дегустация на вино
Публикация   31 Дек, 2010   /     Виктор Колев   /     669

Проверка и оценка на вино

 


 

Дегустация на вино е сензорна проверка и оценка на вино. Вината са съставени от химични съединения, сходни или идентични с тези на плодове, зеленчуци и подправки. Сладостта на виното се определя от размера на остатъчната захар във виното след ферментацията.

 

Индивидуални аромати могат да бъдат открити, в сложна комбинация от органични молекули (естери) в гроздовия сок или във виното. Опитните дегустатори могат да направят разлика между сортовете, по вкуса и характера на самото грозде или дори по характера на самото вино. Някои сортове могат да имат и минерални вкус който се дължи на наличието на водоразтворими соли (като варовик… или така наречения ТЕРОАР).
Вино ароматът идва от летливи съединения (феноли) във виното, които се отделят при взаимодействие с въздуха. Изпаряването на тези съединения може да бъдат ускорени, с по голяма чаша или декантер, понякога при оставяне на виното на стайна температура 18-22 градуса за червените и 12-16 градуса за белите в тези случай се отделят много по добре ароматите - фенолите. Но… има и червени вина които е по добре да бъдат консумирани охладени заради техния плодов и ароматен характер, тези вина са Божоле и нормално хората имащи отношение към виното го предпочитат охладено.

Тези вина които нямат или не са били в контакт с дъб или не са отлежавали са така наречените вина стил нов свят. Това са вината в които на преден план са типичните вкусови плодови характеристики.

За червените:

-                     череша, касис, вишни, боровинки, сини сливи и др.

 

За белите:

-                     Ананас, манго, грейфрут, ябълка, киви и др. 

 

Има и други външни фактори които допринасят нотки, различни от плодовите нюанси във  вино, така наречените добавени умишлено аромати, предадени от отлежаване виното в дъбови бъчви;. шоколад, ванилия и кафе почти винаги са от контакта на виното с бъчвата, а в зависимост от материала (вида на дъбът: канадски, френски, словенски и др.) вариациите на вторичните аромати във виното са различни. Също голяма роля за ароматите във носът и вкусът играе и изпичането на бъчвата, обикновено то варира от слабо средно и силно изпечено. В зависимост от концепцията на технолога се подбират бъчвите и продължителността на контакта на виното с бъчвата, а те варират от 3 до 24 месеца (може и повече!!!) вината стават по заоблени и извличат повече аромати от дървесината. В тези вина се наблюдава така наречения нос и вкус (КОНФИ), това на жаргона на виното означава, че във виното има конфитюрени нотки. Които са смес от плодовия характер на гроздето с ваниления от бъчвата. В повечето случай се получава една невероятна комбинация наречена висш полотаж във технологията… или добро винце!!!

 

Има и други вторични аромати които се оценяват високо от ценителите на блаженната напитка, а те са аромат на мускус, котешка урина, обор, мокро куче, и конски изпражнения. Тези аромати се наблюдават най-вече във вината от франция.

За тези вина четете следващата статия:

-                     По добри ли са вината с „брет”.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha