Този вирус атакува там, където човек е най-слаб, по същата логика показа проблемите на западните общества и на нас, които подтичкваме около западните общества, коментира Вълчев. Той подчерта, че „човечеството и България са преживявали много по-тежки дни“, но се създава усещането, че „човек няма ниша, в която да се скрие“.
Болна ли е демокрацията у нас?
Годината беше белязана и от политическа криза и протести. Според Вълчев демонстрациите по улиците са дали резултат: „Правителството от лятото според мен е напълно нелегитимно. Когато има такова вълнение, обикновено се минава през избори. Г-н Борисов беше готов да иде на избори, не знам каква е причината да не го направи. Според мен сгреши“.
Той отбеляза още, че протестната вълна е показала, че е възможно хора с различни политически пристрастия да се обединят около една цел, а спадането на гражданската енергия е свидетелство за друго: „Просто правителството на Бойко Борисов е удобно на много хора“, като някои от тях могат да управляват само с ГЕРБ. „Ние критикуваме ГЕРБ, но ГЕРБ е един продукт наш общ, няма защо да бягаме от тази работа“, подчерта Вълчев.
Той коментира, че протестите са били подпалени не толкова от акцията на Христо Иванов край Летния Сарай в „Росенец“, колкото от влизането на прокурори в президентството, което нарушава разделението на властите: „Все едно президентът, който е върховен главнокомандващ, да прати танковете да окупират Съдебната палата“.
„Големият въпрос не е в личността на главния прокурор (…) големият въпрос е да се види системното място на прокуратурата в наказателния процес – иначе водим полурелигиозен спор“, категоричен беше Даниел Вълчев.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай