Неделя, 22 Декември 2024

Проф. Дуранкев: Бъдещето на нашите деца и внуци е ипотекирано.

    Проф. Дуранкев: Бъдещето на нашите деца и внуци е ипотекирано.
Публикация   29 Ноемв, 2020   /     akcent.bg   /     956

Трябва витаминозно лечение на икономиката ни

   „Можем да пишем тройка по милост на правителството за взетите мерки заради закъснението и туткането. Мерките са неадекватни. В повечето страни не само правителствата, а и всички политически сили постигнаха пълен консенсус срещу външния враг. Разнобоят при нас е напълно карикатурен“. Коментарът направи пред БНР икономистът проф. Боян Дуранкев. 

   По думите му България е попаднала в сектора страни на Запада, които са реагирали на ситуацията с прекалено дълго колебаене. 

   „Има страни, които имат правото да печатат неограничен тираж пари, те си позволяват да разхвърлят благодат от хеликоптерите, докато страни с ограничени правомощия - по-слабо развитите като нас, няма как да не преминат към диетичен режим, при който трябва да се подпомагат най-засегнатите слоеве от населението плюс онези сектори от икономиката, които ще ги убиеш, ако не ги подпомогнеш на момента. Трябва витаминозно лечение на икономиката“. 

   В предаването „Политически НЕкоректно“ проф. Дуранкев допълни: 

   „Нещо тревожно в момента е, че исканията от бизнеса са по линия пропуснати ползи, а не по линия на обективно необходими разходи... Проблемът е, че икономиката ни не е българска и зависи от другите икономики. Нас ни третират като страна с лесна работна ръка... Когато става дума за икономика, в действие влиза болшевизмът“. 

   „През 2023 година ще имаме дълг около 16 млрд. долара, при Тодор Живков беше 10,5 млрд. долара. Но ако тогава сме били 9 милиона души, от които 7 милиона са се трудели, сега сме под 7 милиона, от които се трудят 2,5 милиона.

    Бъдещето на нашите деца и внуци е ипотекирано... Гледайки към бъдещето, няма спасение освен промяна на данъчната политика, цялата фискална политика, преизчисляване на заплати“. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha