Понеделник, 23 Декември 2024

Отчитат с ежемесечни доклади напредъка по деинституционализацията в област Русе

Отчитат с ежемесечни доклади напредъка по деинституционализацията в област Русе
Публикация   30 Март, 2012   /     akcent.bg   /     442

 

      Ежемесечно да се изготвят доклади за напредъка по деинституционализацията. Това е едно от взетите решения на провелата се днес в Зала 1 на областната администрация работна среща за координиране на действията по изпълнението на проекти, към извеждането на деца от социалните домове. Тя беше водена от зам.областният управител Веско Маринов и беше свикана във връзка с писмо от социалния министър Тотю Младенов. В него, министърът акцентира върху основните приоритети на правителството в областта на подкрепата на децата и семействата. На срещата присъстваха представители на дирекциите за социално подпомагане от осемте общини в областта, на РИО, на РЗИ, на Ресурсен център и др.

      Директорът на Регионална дирекция за социално подпомагане Татяна Дончева представи на кратко проектите, по които се работи в област Русе. Това са: 

-                             Проект „Детство за всички“ – изпълнява се по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“;

-                        Проект „И аз имам семейство“ – изпълнява се по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“;

-                        Проект за социално включване – изпълнява се със заемни средства от Световна банка.

             Бенефицианти по трите проекта са общините. Техни представители отчетоха, че изпълнението на дейностите по проектите върви в срок.

             От презентацията на г-жа Дончева, в която беше представен и плана за действие за изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България” стана ясно, че основните предизвикателства, пред които е изправена реализацията му са:

       обезпечаване на доброто, ефективно и координирано управление на проектите и вземането на решения, с цел това да бъдат най-адекватните и правилни решения по отношение конкретните детски съдби;

       осигуряването на отлична координация на дейностите и ефективни форми на комуникация между екипите на всички проекти от Плана за действие на национално ниво (включително координация на инфраструктурните инвестиции с инвестициите в човешките ресурси), както и осигуряване на добра координация на действията в различни населени места, където се работи с различни структури и власти;

      В някои от случаите законодателните промени следват пряко апробираните промени в проектите (новите услуги по проекта за домовете за децата с увреждания) или в определени случаи вървят успоредно или предхождат тези промени (уредбата на приемната грижа), но за да могат да влязат в сила и за да произведат желания ефект се изисква по-дълъг период от време поради сложността на консултативния процес и законодателната техника.

       За някои от предвидените дейности в Плана за действие са заложени много кратки срокове, а промените изискват подготовка на идейни концепции за реформа в конкретната секторна политика (напр. младежко правосъдие, включващо образование и пр.), ясен и конкретен план за действие, реализиране на проекти, които да обезпечат реформите

 

             В края на работната среща бяха взети следните решения:

1.                     Да се планират и изпълнят мерки за съвместни дейности по деинституционализация между дирекциите за социално подпомагане и общините, в т. ч. организиране на мултидисциплинарни екипи.

2.                     Ежемесечно да се изготвят доклади за напредъка по деинституционализация.

3.                     Регионалната дирекция за социално подпомагане да предостави информация на сдружение „Еквилибриум“ за броя и профила на децата, оценени да ползват услугата „приемна грижа“.

4.                     Екипите по приемна грижа да вземат участие в обученията на кандидатите за приемни семейства, организирани от сдружение „Еквилибриум“.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha