Неделя, 24 Ноември 2024

Евродепутати питат Гешев за Барселона, записите на Борисов и натиска над медии

Евродепутати питат Гешев за Барселона, записите на Борисов и натиска над медии
Публикация   17 Септ, 2020   /     akcent.bg   /     750

   Работите ли по испанското разследване за Барселона, какво правите за записите и снимките с Бойко Борисов и записите, разпространявани от самата прокуратура, както и кога ще опровергаете твърдението си, че сте организатор на заседанието за България в Европеския парламент.

   Това са част от въпросите (пълният списък е в прикален файл), които група евродепутати изпратиха до главния прокурор Иван Гешев след закритото заседание от 28 август, посветено на положението в България. Те са адресирани и до заместничката му Красимира Филипова, която участва на срещата на Групата за наблюдение на демокрацията, върховенството на закона и основните права (DRFMG)*. След това прокуратрата съобщи, че тя била организира по предложение на Гешев, което почти веднага бе опровергано от Брюксел.

  Други въпроси за допълнителна информация засягат "изключително тревожната ситуация със свободата на медиите" и господството в тях на олигарси, както и има ли и как е протекъл диалог за бързото внасяне на проект за нова Конституция и свикване на Велико народно събрание.

   Във въпросника има отделни части, адресирани до вицепремиера Екатерина Захариева и Десислава Ахладова (и двете участваха на 28 август, но втората тогава беше зам.-министър на правосъдието, а след това оглави министерството), до Комисията за защита от дискриминация (председателят Ана Джумалиева участва на 28 август), както и до българското правителство като цяло.

   Ето част от зададените въпроси към Гешев и Филипова:

   - разследвани ли са и обвинявани ли са [за корупция] политици и от кои партии са предимно - от управляващите или и от опозиционните

   - неотдавна испански медии публикуваха информация за продължаващо разследване, което изглежда свързва премиера Борисов със схема за пране на пари в Барселона; работи ли българската прокуратура по този случай, като се има предвид, че е получила сигнал за него още през 2019 г. и, ако да, на какъв етап е това разследване

- преди няколко месеца в медиите бяха публикувани няколко записа и сред многото други неща в тях глас, приличащ на този на премиера Борисов, заплашва да изгори водещ политик от опозицията, която в момента е наш колега евродепутат; води ли се по този повод някакво разследване или предварителна проверка и, ако да, на какъв етап е

- българските граждани чуха записи и видяха снимки в медиите и не всички от тези записи са анонимни; някои стенограми на разговори и записи бяха официално разпратени от прокуратурата, част от които са по все още разследвани случаи, а част са дори на ниво предварителна проверка - как оценяване подобна практика

- след закритото заседание на DRFMG главният прокурор публикува на официалната страница в интернет информация, че срещата била организирна по негово предложение, а фактически DRFMG взе решението за нея и покани главния прокурор, който изпрати своя заместничка; желаете ли да коригирате тази фалшива информация?

            За свободата на медиите

   Екатерина Захариева и Десислава Ахладова са питани и за състоянието на медиите в България, като сред въпросите към вицепремиера този е поставен на второ място:

   "Върховенството на закона засяга не само борбата с корупцията и въпроси на правораздаването, но и свободата на медиите. Но ситуацията с медийната свобода в България е много тревожна. През април Съветът на Европа публикува годишен доклад, в който за България пише следното:

  "Наблюдава се влошаване на работната среда на журналистите заради всяващият раздори характер на обществения дебат, откритата враждебност на политици на изборни постове и системните атаки срещу независими медии чрез административен и правосъден тормоз и физически заплахи. Медийната собстевеност е прикрита и се характеризира с пленяването на медийния пазар от олигарси, използващи медийната си сила за политическо влияние и атаки за охулване на конкуренти и критици. Голяма част от разпространението на вестници е под контрола на един единствен конгломерат, притежаван от политик. Независимите журналисти и издания редовно биват тормозени лично и онлайн."

   Бихте ли коментирали заключенията за единствения конгломерат, притежаван от политик? Как това се отразява на медийната свобода и какви действия планира правителството да предприеме във връзка с тази ситуация?"

  Въпросът към Захариева и Ахладова е следният:

  "Има сериозни притеснения за концентрацията в собствеността на медии, както е отбелязано в Монитора за медиен плурализъм 2020. България е на 111-о място в Индекса за медийна свобода. В допълнение, отделни журналисти съобщават за заплахи и тормоз. Какво ще направи правителството за повече прозрачност за собствеността, развиване на плурализма в притежаването на медии и гарантиране безопасността на журналистите?"



Коментари

  •     Монев 

    Необходимо е,Борисов и Гешев да сдадат постовете си,за да се върнат протестиращите по домовете си и да настъпи спокойствие сред българското население.Предимството на днешните управляващи се топи всеки ден,което предполага,че на 28-март когато са редовните избори,до урните ще отидат по-малко от петстотин хиляди местни феодали, които са "гълтали" тлъстите обществени поръчки през последните 10-11 години.Липсващата мотивация в лидерската партия на обикновените хора,ще повлияе пагубно на предстоящия вот.Отсъствието на Цв. Цветанов, на което Борисов гледа с лекота,също ще повлияе за ниската поддръжка.

Коментирай

   captcha