Понеделник, 13 Януари 2025

Над 20% от микро и малките фирми фалират до края на 2020-а

Над 20% от микро и малките фирми фалират до края на 2020-а
Публикация   30 Авг, 2020   /     akcent.bg   /     1104

   В България около 90% от бизнеса се състои от микро и малки предприятия, които понесоха основния удар от епидемията от новия коронавирус и продължават да изпитват трудности.

   Според множество анализи и прогнози се очаква в следващите месеци и година, фалитите да достигнат 21%, отбелязват от Асоциацията за защита на потребителите. Други прогнози достигат до още по-тежките 30% несъстоятелност на малките фирми.

   Преустановяването на дейността на тези бизнеси оттук нататък ще става все по-осезаемо, защото след възстановяването на дейността в края на карантината, голяма част от тях едва достигат 50% от оборотите преди пандемията. Масова гледка в големите градове са закритите търговски площи по централните улици.

   На този фон Асоциацията за защита на потребителите очаква през есенната сесия на Народното събрание, депутатите да бъдат отговорни и в най-кратки срокове да приемат на второ четене Закона за доброволно изпълнение, който в момента има ефекта на антикризисна мярка.

   В края на годината ще падне частния мораториум на банките, който осигури възможност за промени в графика за изплащане на главницата и лихвите по задълженията. Антикризисните мерки на правителството на практика са достъпни основно за средните и големи предприятия.

   Това предполага междуфирмената задлъжнялост да продължи да расте и да се увеличи просрочието на плащанията, които до скоро бяха със забавяния средно от два месеца.

   Данните на НСИ показват, че ръстът на безработицата запазва своята устойчивост и през второто тримесечие на годината като достигна 5,9%. Анализите на Асоциацията за защита на потребителите показват, че тази тенденция ще продължи до края на 2020 г., а евентуален обрат е реалистично да се очаква през втората половина на 2021 г. при условие, че няма втора тежка вълна на Ковид-19 през есента.

   Държавата трябва да положи усилия да запази доверието в бизнес средата и да избегне тласкането на участниците в нея към фирмите за събиране на дългове и съмнителни компании за кредитиране, настояват от асоциацията. 

   Хиляди българи загубиха работата си, други са с намалени доходи или в неплатен отпуск. Доброволното изпълнение е възможност за справяне и ограничаване на колекторските фирми, които непрозрачно начисляват лихви, такси за юридически консултации и други разходи. Отново ще споделим нашето убеждение, че именно те са тези, които имат най-малък интерес от въвеждането на доброволно изпълнение.

Тагове : фирми , фалити ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha