На 29 август Българската православна църква почита паметта на св. Йоан Кръстител.
Това е вторият летен празник на християнския светец, който се нарича още Секновение. Смята се, че днес се сече лятото, секат се денят и нощта - стават равни.
Празникът се счита за край на лятото.
Той изцяло носи белезите на преходен период - между лятото и есента, и поради това в народната представа е изключително опасен. Движението на влечугите и бродещите вредоносни демони маркират период на хаос.
На Секновение водата и времето започват да застудяват, затова никой не бива да се къпе в реките. На този ден се спазва строг пост. По аналогия с пролятата кръв на светеца е забранена консумацията на червено вино, на червени плодове и зеленчуци.
Не трябва да се работи и да не се започва нищо ново.
В чисто християнски план празникът носи идеята за цикличността, защото с останалите два дни, посветени на Йоан Кръстител, се образува една система - раждане (Еньовден - 24 юни), кръщаване (Ивановден - 7 януари) и смърт (отсичане на главата му - 29 август).
Когато Йоан станал на 30 години, Бог му заповядал да проповядва, че вече се е родил неговият син Христос, който скоро сам ще започне да учи хората.
И така, Йоан започнал да говори на хората. Нарекли го Предтеча, защото вървял преди Христос и разказвал за него. Йоан кръстил в река Йордан много хора, които се разкаяли и приемайки кръщението, Господ им простил извършеното.
Когато Христос дошъл при Йоан, Предтечата му се подчинил, и кръстил и него във водите на река Йордан. Той продължил и след това да проповядва учението на Исус.
Главата на Йоан Кръстител била отсечена в Юдея от стражите на цар Ирод. Така страшно и безсмислено се прекъснал животът на най-близкия другар и съмишленик на Христос.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай