Министър-председателят така и не посмя да излезе от създадения от самия него илюзорен свят и вчера отново заяви, че България е била в челото на най-бързо развиващите се европейски страни по статистика. Тази статистика обаче опровергава пропагандата.
Това заяви президентът Румен Радев в Резиденция "Бояна", където откри представянето на първата част на Националния стратегически документ, разработен от Стратегическия съвет към държавния глава, ръководен от социолога проф. Александър Маринов.
"Българите масово отхвърлят пропагандата и имат право да знаят истинското състояние на страната и да търсят алтернатива на днешната безпътица", каза президентът Румен Радев на представянето на първата част на проекта.
"Резултатите от работата на Съвета съвпадат с исторически за страната ни момент, когато българите излязоха от апатията и хипнозата на пропагандата. Когато открито и без страх изричат истината за превзетата държава. Когато демонстрират своята решимост да си отвоюват държавата от мафията, когато единно заявяват своето желание да живеят в нормална, демократична, европейска държава", каза Радев.
"Призивите за оставки и честни избори с машинно и дистанционно гласуване, които ехтят не само у нас, но и в чужбина, са факт", коментира президентът.
"Приветствам решението на Стратегическия съвет да не се поддава на изкушението да представя готови за следване рецепти за бъдещето. Да заложи на коренно различен подход – на откритост, системност и последователност", уточни Радев.
Държавният глава посочи, че Националният стратегически документ ще бъде представен на три етапа.
"Първият ще е анализ на ситуацията в страната, втори – идентифициране на причините за това състояние и трети – формулиране на стратегически предложения и условията за тяхната реализация".
Той посочи още, че стремежът е на всеки етап да бъдат обхванати максимално повече българи и у нас и в чужбина. "Техните идеи, талант и дързост. Да има гражданска инициатива, контрол и отговорност", поясни Радев.
Данните от Националния стратегически документ бяха представени от червения социолог проф. Александър Маринов.
"Бедността у нас продължава да нараства през последните години. През 2019 г. делът на хората, които са застрашени от социално изключване, е почти една трета. В тежки материални лишения живее всеки пети българин. Работата, обаче не гарантира измъкване от бедност", заяви социологът.
"По данни на Европейската комисия разходите за здравеопазване в страната ни изостават значително с тези в другите страни в ЕС. Около половината от тези разходи идват от публични източници", каза още той.
"Влошава се качеството на образованието у нас. Според изследване България е на 83-то място в света и на 26 в ЕС по този показател", каза Маринов. И допълни: "Според PISA 47 процента от 15-годишните са функционално неграмотни. Всяко 10-то дете не е обхванато в задължителното начално образование. Сред проблемите в сектора е и застаряването на педагогическия персонал".
"Системата на социално подпомагане е оценена като третата не ефективна в Европейския съюз", посочи още проф. Александър Маринов.
По думите му България е на последно място в ЕС по показателите за корупция и върховенство на законите през 2017 г.
"Това говори за изключителна неефективност", категоричен бе социологът.
Президентът представя проект за Национален стратегически документ.
"Липсата на достатъчно гаранции за независима и ефективна съдебна система създава опасности пред развитието на България като демократична и модерна държава. Някои проблеми от години се задълбочават и решаването им изисква промени в Конституцията", заяви президентът Румен Радев на заседание на Правния съвет към държавния глава, съобщиха от прессекретариата на Радев в сряда.
На срещата са били обсъдени предложенията и становищата, направени досега в хода на инициираните от президента консултации с представители на академичната общност, неправителствени организации и ръководители на институции в съдебната власт.
Засилването на гаранциите за защита на правата на гражданите, конституционният модел на съдебната власт и гарантирането на независимостта на съдебната система са били сред акцентите на заседанието.
Функциите на ВСС, отчетността на прокуратурата и контролът над актовете й също са били обсъдени на срещата.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай