Събота, 23 Ноември 2024

От септември ще започне поетапно заселване на личните стопанства с прасета

От септември ще започне поетапно заселване на личните стопанства с прасета
Публикация   22 Юли, 2020   /     akcent.bg   /     484

На територията на областта няма констатирани случаи на африканска чума както в индустриалните обекти, така и при диви свине.

  Заместник областният управител на област Русе Свилен Иванов и директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Георги Дяков проведоха заседание на постоянно действащата междуведомствена епизоотична комисия.

   Още в самото начало на заседанието заместник областният управител и председател на комисията Свилен Иванов запозна присъстващите с информация относно разпространението на заболяването африканска чума по свинете в окръг Гюргево. От представените данни стана ясно, че за момента няма огнища на заразата в Гюргевско, а единствено единични случаи при диви прасета.

   Що се касае за Русенско, то стана ясно, че на територията на областта няма констатирани случаи на африканска чума както в индустриалните обекти, така и при диви свине.

   Паралелно са проверени и всички 787 лични стопанства. Важно е да се отбележи, че спомената бройка е по данни от миналата година. За тази година са подадени 134 заявления за регистрация, като понастоящем вече е извършена такава на 88 стопанства, а на 4 е отказана поради това, че не отговарят на съответните изисквания. Останалите 42 се очаква да бъдат одобрени до края на следващия месец. Така идеята е от 1-ви септември да започне населването на личните стопанства при спазване на всички разпоредби на Министерството на земеделието, храните и горите, както и на Българската агенция по безопасност на храните. Сред тях са прасетата за лична употреба да бъдат закупени от сертифициран фермер, стопаните да имат сключен договор с ветеринарен лекар, както и животните да бъдат с отличен здравен статус.

   Освен това до края на годината се очаква да бъде възстановена по-голяма част от дейността на индустриалните свинеферми, което по думите на Свилен Иванов ще бъде сериозен успех за всички, участвали в преодоляването на последиците от заболяването. Същевременно продължава и приема на документи по процедури по подмерки 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ и 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки, насочени към ограничаване на последствията от вероятни природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития“ от Програмата за развитите на селските райони. Целта е да се окаже максимално съдействие на животновъдите за справяне със ситуацията, породена от африканската чума.

   Припомняме, че точно преди година на 20-ти юли за първи път беше констатиран случай на африканска чума в свинекомплекс от областта.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha