Рискът от развитие на диабет при болните от коронавирус е по-висок, отколкото при здравите, а хора с ранен стадий на диабет може да получат сериозни усложнения.
Такива предупреждения отправи международна група от учени – водещи специалисти в областта на изучаването на диабета от Кралския колеж в Лондон, университета в Мелбърн и няколко други институти в рамките на проекта CoviDiab Registry. Резултатите от изследването са публикувани в американското медицинско списание „New England Journal of Medicine”.
Взаимното влияние между коронавируса и диабета
Клиничните наблюдения са показали, че диабетът и коронавирусът си влияят взаимно. От една страна, наличието на диабет предполага повишен риск от развитие на сериозни усложнения при болни от COVID-19, включително летален изход. Според статистиката, между 20 % и 30 % от починалите от коронавирус са имали диабет.
От друга страна, при заразени с коронавирус се наблюдава поява на диабет с аномални ендокринни изменения, включително сериозни и застрашаващи живота на пациента проявления.
Учените все още не са наясно по какъв начин вирусът SARS-Cov-2, който предизвиква COVID-19, усложнява протичането на диабета.
Досегашните проучвания п оказват, че вирусът прониква не само в тъканта на белите дробове, но и в други органи и системи на човешкия организъм, осигуряващи метаболизма на глюкозата – задстомашната жлеза, тънките черва, липидните тъкани, черния дроб и бъбреците.
Ендокринолозите предполагат, че прониквайки в тези органи и тъкани, коронавирусът предизвиква многобройни дисфункции в механизма на обмяната на захарта, довеждайки го до състояние на своеобразен ендокринен хаос. /БГНЕС
Проф. Ивона Даскалова коментира и влиянието на стреса върху повишаването на теглото
Коронавирусът не отключва диабет. Човек трябва да има база – да има наднормено тегло, да е затлъстял, да е подложен на стрес. Да има много придружаващи рискови фактори. Човек с голям корем винаги трябва да знае, че е застрашен от захарен диабет тип 2”, заяви в ефира на „Събуди се” ендокринологът проф. Ивона Даскалова.
Според нея не е вярно и твърдението, че коронавирусната инфекция засяга щитовидната жлеза. Имало е един случай в Италия, но това не значи, че има връзка между инфекциите.
„Не се разболяхме, оставайки вкъщи, защото българинът има здрава психика. Малко погрешно е схващането – „обездвижихме се, много се храним”. Никога не намираме за физическа активност, когато сме на работа. Сега ни се отдаде възможност дори и затворени. Трябваше и трябва хората ежедневно да правят гимнастика”, съветва Даскалова.
Тя е на мнение, че хората са започнали да приемат много въглехидрати и са започнали да покачват теглото си. Стресът също е спомогнал за хормонален дисбаланс. Влияние е оказало и неправилното хранене – не само приемането на въглехидрати и пържени храни, но и честото хранене и в неопределени часове.
„Количеството храна, което приемаме, също е много важно. Трябва да си правим сметка колко храна има в чинията. Ние винаги казваме, че е добре да се консумират плодове и зеленчуци, също и риба, и месни продукти. Консумирайте, но като ограничите бялата захар, тестените продукти, мазните храни. Нека количеството бъде по-малко и да се храним в определен час на деня. Всеки трябва да си създаде режим на хранене”, смята Даскалова. Тя съветва да се приема поне по 2 литра вода на ден, и също – закуската да е най-обилна, а вечерята по-лека.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай