Четвъртък, 10 Октомври 2024

КЕВР иска да вдигне цената на парното сега, защото газът можел да поскъпне догодина

КЕВР иска да вдигне цената на парното сега, защото газът можел да поскъпне догодина
Публикация   04 Юни, 2020   /     akcent.bg   /     521

Това е резултат от абсурдното решение тарифите на топлофикациите да се определят веднъж годишно

   Месец след като парното и топлата вода поевтиняха, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще повиши цените. Решението на пръв поглед е абсурдно, тъй като природният газ, който е основно гориво за повечето топлофикации, е на рекордно ниски нива и би трябвало да води след себе си по-ниски тарифи в енергетиката. Но на практика през май регулаторът промени собствените си правила и вече няма да актуализира цените на парното и топлата вода при промяна в стойността на газа, освен ако последната не е над 15%. Досега прагът беше 5%.

   Така, въпреки че от 1 юни цената на природния газ се понижи с нови 9%, промяна за топлофикациите нямаше. От 1 юли пък КЕВР предвижда дори повишение на тарифите за парно и топла вода, като най-голямо ще бъде за София - с малко над 22%, и във Враца, Разград и Бургас - с над 15 на сто. Причината за това са прогнози, според които цената на природния газ ще се повишава в бъдеще. Така потребителите ще трябва да плащат още отсега за нещо, което не е 100% сигурно, че ще се случи.

   Експертите на регулатора смятат, че с рестарта на европейската икономика ситуацията с цените много скоро ще се промени. Те са направили прогноза, че до 1 юли 2021 г. средната цена на природния газ ще бъде 31.58 лв./мВтч, показват сметките на КЕВР. За сравнение - цената в момента е малко над 20 лв./мВтч. В анализите на КЕВР обаче нищо не се казва за евентуалната втора вълна на коронавируса, каквато медицинските специалисти предупреждават, че е много вероятна.

   Така, ако през зимата има нови ограничения и цената на природния газ не се повиши, българските потребители ще продължат да плащат скъпо за парно и топла вода, като печалбите от това ще остават в топлофикациите - те ще си купуват газа по пазарни цени.

   Друг дефект от новия модел на ценообразуване е, че с него се въвежда и необосновано висока от сегашна гледна точка преференциална цена на произвежданата от топлофикациите електроенергия. По този начин се ограничават възможностите и за понижение на цените на тока за бита, въпреки че на електроенергията на борсата от три месеца насам е рекордно евтина.

   Източник: Капитал

Тагове : КЕВР , парно ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още