Комисията за водно и енергийно регулиране ще обсъжда утре на свое заседание рязко поскъпване на ценита на парното и топлата вода в почти всички големи градове. Това става ясно от представен доклад на комисията. Промените трябва да влязат в сила от първи юли и идват на фона на намалената цена на руския газ за нашата страна. Очакванията бяха, че майските цени, които бяха свалени с над 20%, ще продължат да се държат, ще продължат да бъдат актуални.
Сега обаче регулаторът предвижда поскъпване на парно и топла вода за София с цели 22%. Малко по-нисък скок ще има за Разград, Враца и Бургас, където повишението може да достигне до 18%, във Варна до 9%, толкова се очаква и за Велико Търново.
Все пак е важно да се знае, че дори и при такова увеличение средната цена ще продължи да е по-ниска с 15% сравнено с тази от миналия сезон, твърди КЕВР.
Преди малко обаче в ефира на бТВ се обади лично министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която обяви, че намерение за увеличение няма и твърденията са неоснователни.
"Не знам кой енергиен експерт би направил това сравнение, че цената на топлинната енергия ще се увеличи с 20%, но ако някой прави прави сравнение на цента сега и годишната прогнозна средна цена, която КЕВР е определил - това означава, че този експерт не разбира нищо. Това е абсолютно некоректно", обяви тя.
Всъщност никой не е твърдял такова нещо, за което говори Петкова. Както писахме по-горе - годишната цена е по-ниска, но продължава да бъде неясно защо скача с толкова цената определена за май и тази за юли.
Вероятният отговор се крие в промененият времеви отрязък, в който се определят цените. КЕВР вече ги определя на годишна база, а на месец, както преди. Затова трябва да се вземат предвид прогнозните цени на борсите и другите фактори.
Самата Петкова обаче така и не опроверга факта, че цената от юли вероятно ще скочи.
Комисията ще влезе на обсъждане утре и то ще стане по изготвен доклад за "регулаторен преглед и утвърждаване на цени на топлинна енергия". Повишението е изчислено на базата на прогнозните стойности на цената на природния газ до средата на следващата година. В тези сметки влизат и някои дериватни стоки, които участват в изготвянето на формулата. От КЕВР очакват и по-високи цени на парниковите емисии, вероятно заради ангажиментите към новия зелен курс на ЕС. Те се плащат от топлофикациите.
Така от май цената на парното и топлата вода наистина падна - в различните градове с различни стойности, но това беше масовият случай. Сега излиза, че намалението ще трае около 3 месеца за големите градове.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай