Това е редакционната позиция на сайта "За истината" , за който пише журналистката Венелина Попова. Преди няколко дни тя стана обект на масирана очерняща атака от медиите на депутата от ДПС Делян Пеевски по повод въпроси, които е изпратила писмено до няколко болници, получили дарения от него. На 15 април в "За истината" е публикуван текстът й "Кой дарява от името на Пеевски", който поставя въпроса за произхода на парите, с които депутатът и издател се нарежда сред най-големите дарители в пандемията от коронавирус.
Само преди дни "Репортери без граници" обяви тазгодишния си доклад, в който България отново е класирана на последното - 111 място по свобода на медиите в ЕС. "В България независимите медии са обект на съдебен тормоз, а критичните журналисти стават жертва на кампании за очерняне и дори на насилие", пише в тазгодишния доклад на неправителствената организация. В края на миналата седмица "официозите" на властта - "Телеграф", "Монитор" и "Политика" дадоха поредно потвърждение за обективността на тази оценка.
Това гласи позиция на "Асоциацията на европейските журналисти - България", разпространена днес (в понеделник - бел. ред.). Тя бе предизвикана от едновременни публикации в петъчните издания на трите вестника. На прицел в тях беше авторът на "За истината" Венелина Попова.
Трите медии на депутата от ДПС Делян Пеевски залпово изстреляха недопустими обиди
и откровени лъжи по адрес на Попова, която живее и работи в Стара Загора. В статия, озаглавена "Олигарсите тормозят лекари, за да атакуват дарителите и Делян Пеевски", тя бе причислена към "вида "улична превъзходна", бе наречена "журналист на повикване", "платено перо на олигархията" , "пионка, маскирана под паравана на журналистиката", а изданията , за които работи "машината за клевети на задкулисието" и "кохорта на рекетьорски сайтове".
Венелина Попова е дългогодишен журналист в програма "Хоризонт" на БНР, кореспондент в Стара Загора. За професионалната си доблест тя е удостоена с наградата "Паница", а заради разследванията си е минала през два съдебни процеса, в които е оправдана като професионалист, работил доблестно. В момента Венелина Попова продължава да отстоява позициите на независимата и честна журналистика на свободна практика като кореспондент на електронните издания "Тоест", "За истината" и "Дневник".
Причина за залповата атака срещу нея в петъчните издания на "Телеграф" и "Монитор" очевидно е била предизвикана от поредното разследване, върху което все още работи. Негов обект е
собствеността на дружествата, през които в последните седмици депутатът Делян Пеевски извършва дарения
на различни болници в страната. В този смисъл атаката, предприета от медиите му, може да бъде оценена единствено като гузна кампания за превантивно очерняне на Попова. С какво е предизвикана тя ще стане ясно още в следващите дни, когато резултатите от разследването й бъдат публикувани. Но в конкретния случай е важно и друго:
Изданията на депутата Пеевски създадоха реакционна и токсична медийна среда в България. Те превърнаха журналистиката в инструмент за публичен линч срещу критичното и опозиционно говорене в страната, сглобиха машина за репресии (засега само вербални) срещу всеки, който дръзва да наруши комфорта на порочно консумираната власт.
За отплата същата тази власт ги легитимира, превръщайки ги в платформи за политическа пропаганда
и удобно затваря очи за безкритичната им и арогантна сервилност.
Напомняме на министър-председателя Бойко Борисов, че още на 6 декември м.г. с пълно мнозинство Народното събрание възложи на Министерския съвет в срок до 31 март т. г. да предложи план за развитието на медийната среда в България. До този момент кабинетът не е дал никакви индикации, че има намерение да изпълни това решение, независимо от факта, че българската журналистика отдавна се намира в извънредно положение.
Атаката срещу Венелина Попова предизвика реакцията на Асоциацията на европейските журналисти в България. В разпространеното становище, което информира подробно за случая, се казва: "Заставаме твърдо зад Венелина Попова, защото солидарността е належаща подкрепа, от която имат нужда независимите журналисти във вътрешността на страната, отстояващи високите стандарти на професията, под все по-засилващ се натиск".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай