Понеделник, 23 Декември 2024

Израелски професор: С или без изолация, епидемията се развива по един и същ начин

Израелски професор: С или без изолация, епидемията се развива по един и същ начин
Публикация   27 Апр, 2020   /     akcent.bg   /     1114

    Професор Исак Бен-Израел (известен още като Ицхак Бен Израел) публикува превод на английски език на своя анализ за спада в разпространението коронавирусната инфекция в световен мащаб: „Краят на експоненциалния растеж: Упадъкът в разпространението на коронавируса“, пише Townhall.com.

 

   Професор Бен-Израел публикува на иврит своя статия, в която сравнява показателите за честотата на коронавирусните инфекции в САЩ, Великобритания, Швеция, Италия, Израел, Швейцария, Франция, Германия и Испания за осемседмичен период. Графиките на неговия екип показваха противоречие с онова, което американците очакваха да видят, след като се вслушаха в нарежданията на губернаторите за изолоране: независимо дали държава е под карантина като Израел, или е „отворена“, както Швеция, коронавирусът достигна пики утихна по един и същия начин. По точно същия начин. Графиките на Бен-Израел показват, че всички страни са имали привидно идентични модели на коронавирусна инфекция – броят на заразените достига своя пик през шестата седмица и бързо стихва след осмата седмица.

  Професор Исак Бен-Израел е предоставил на Townhall копие на английската версия на неговото изследване.

   „Нашият анализ показва, че това е постоянен модел в различните страни. Изненадващо този модел е общ за страни, които са предприели сериозно блокиране, включително парализа на икономиката, както и за страни, които провеждат далеч по-снизходителна политика и продължават в обикновени живот“, пише проф. Исак Бен-Израел във въвеждането на преведеното изследване. Заключението му е просто: разпространението на коронавируса „намалява дори без пълно блокиране“. 

Професор Бен-Израел е започнал да анализа, за да установи дали хипотезираният експонативен растеж на коронавирус е точен. Проучването му доказа, че отговорът е „не“. Но освен да докаже, че честотата на инфекцията не е експоненциална в Израел или където и да е другаде по света, неговото разследване показа „глобален феномен“ на спада на скоростта на заразата, за разлика от експоненциалния растеж.

    „Разпространението на вируса започва с експоненциална скорост, но с времето разпространението се забавя и в крайна сметка почти изчезва след 8 седмици от повече от избухването му“, обяснява професор Бен-Израел.

   „Интересно е да се отбележи,“ пише той, „че този модел – бързото нарастване и следващият спад на броя на новозаразени пациенти, важи за страните, които реагират по значително различни начини.“ Той показва, че процентът на заразяване в Италия, страна, която наложи пълно блокиране, и Швеция, която не го направи, е един и същ.“

   Анализът на професор Бен-Израел развенчава схващането, че блокирането или контролът на правителството са основна причина за намаляване на процента на разпространение на коронавируса.

    „Някои могат да твърдят, че намаляването на броя на новите пациенти всеки ден е резултат от строгото блокиране, наложено от правителството и здравните власти. Разглеждането на данните на различни страни по света хвърля тежко съмнение върху горното твърдение.“ Оказва се, че подобен модел – бързо нарастване на инфекциите и пик през шестата седмица и намалява от осмата седмица – е общ за всички страни, в които е открита болестта, независимо от политиките им за реакция: някои налагат тежка и незабавна блокиране, което включва не само „социално дистанциране“ и забрана на струпването, но и икономическо спиране (като Израел); други пренебрегнаха „инфекцията“ и продължиха почти нормален живот (като Тайван, Корея или Швеция), а някои първоначално приеха снизходителна политика, но скоро преминаха към пълно блокиране (като Италия или щата Ню Йорк). Независимо от това, данните показват сходни константи на времето сред всички тези страни по отношение на първоначалния бърз растеж и упадък на болестта.“

   Казаното от професор Бен-Израел съвпада с това, каето сме чували от някои консервативни експерти, като Джеси Кели. „Тежката блокировка има някои негативни последици. Нейният непосредствен резултат е увеличаване на нивото на безработица и спад на БВП … Това в крайна сметка ще доведе до увеличаване на бедността, както и до увеличаване на загубата на човешки живот поради други заболявания. “ 

    Независимо от това, Бен-Израел признава риска от заболяването и отбелязва, че „препоръчително е да продължите с мерки с ниски разходи, като носене на маски, разширяване на тестовете за определено население и забрана на масови събирания“. 

   Указанията на президента Тръмп за „отваряне на Америка“, но със съблюдване на някои евтини мерки за превенция на инфекции – социално дистанциране и маски. Но някои политици, като Ралф Нортъм от Вирджиния, например, не са склонни да се откажат от авторитарния си контрол върху хората и бизнеса. Междувременно 78% от служителите на ресторанти във Вирджиния са загубили работата си, откакто Нортъм разпореди закриването им през март. Само преди ден Нортъм посъветва да не се отхлабват мерките, тъй като тази политика за задължителна изолацип спасява животи. Икономическото благополучие , докато правно изискване за упражняване на властта на губернатора на Вирджиния, изглежда не засяга Нортхам.

   Всички американски лидери трябва да преразгледат анализа на проф. Исак Бен-Израел. Трябва да спрем да разчитаме на д-р Фочи и компания, които демонстрират отново и отново, че реалността и икономиката не играят никаква роля при вземането на техните решения. Фочи не разбира ограниченията на правителствените правомощия в Съединените щати, нито духа на американския народ. Професор Бен-Израел ни показа, че затварянето не намалява разпространението на коронавирус. Трябва да приемем тази реалност, трябва да признаем, че реагирахме и че коронавирусните затваряния бяха грешка и трябва да се върнем на работа. Сега. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha