На 18 февруари 2020 г. от 11 ч. бъдещите първокласници от детска градина „Слънце“ ще представят иновативен открит урок по родолюбие, посветен на 147 години от гибелта на Васил Левски и 142 години от Освобождението на Русе. Инициативата се провежда от 17 години насам и се осъществява с подкрепата на Народно читалище „Христо Ботев - 1908“, Клуб „Традиция“ и Регионалния съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва. За пореден път урокът ще е съчетан и със средствата на дигиталното представяне на образа на Апостола на свободата.
Благодарение на членовете на клуб „Традиция“ децата ще се докоснат до револвер подобен на този, който е носил Васил Левски, до тефтерчето му, а също така ще видят униформи и друго въоръжение от времето на Национално-освободителното движение и Руско-турската освободителна война.
Урокът ще бъде съпътстван от следните инициативи: тематични изложби, посветени на живота и делото на Васил Левски; постерна експозиция „Памет, без която не можем“ (подготвена от настоятелството на Народно читалище „Христо Ботев - 1908“); Комиксите за деца „Апостолът в премеждие“ и „Неуловимият“; Книжки от патриотична поредица за деца „Аз съм българче“; Спортна състезания „Лъвски скок“ и др.
Кратка информация за уроците по родолюбие в Детска градина „Слънце“ – Русе:
Първите същински уроци по родолюбие в детска градина „Слънце“ – Русе са регистрирани още през 2003 година. Те са свързани предимно с годишнините: от гибелта на Васил Левски, Априлското въстание и подвига на Ботевата чета. Провеждани са под формата на открити ситуации пред родители и педагози, викторини и тържества на групите или общо-градински тържества. Съпътствани са от спортно-състезателната инициатива „Лъвски скок“. За осъществяването им са използвани ресурси /нагледни дидактични материали, сценичен реквизит и костюми/ на детската градина. За целта е разработено и специално помагало – състоящо се от шест познавателни книжки от поредица „Аз съм българче“:
С течение на годините уроците са надграждани с различни компоненти, с оглед на рационалното и провеждане и най-вече със засилване ефекта им на въздействие върху децата в позитивен план. Така, постепенно те се превърнаха в иновативна дейност с образователно-художествена насоченост, заредени с емоционалност и креативност и са един очакван празник от деца, родители, а даже и медии в детската градина.
Реализирането на основната им цел – за предаване на знания на подрастващите – свързани националното ни самосъзнание, достойнство, духовни ценности, ги превърна в неотменна част от празничния календар на детската градина. През последните две години те вече са неотменна част и от Стратегията, Правилника за дейността и Годишния план на детската градина.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай