Неделя, 22 Декември 2024

Авторът на „90 години ФК „Дунав“ Нанко Нанев и фенклуба на „драконите“ хвърлят ръкавицата към футболния Русе за дебати по темата за произ

Авторът на „90 години ФК „Дунав“ Нанко Нанев и фенклуба на „драконите“ хвърлят ръкавицата към футболния Русе за дебати по темата за произ
Публикация   28 Фев, 2012   /     akcent.bg   /     772

Съдбата и историята доказват, че „Левски“ е предшественик на отбора на града


Днес бе официално представена книгата, която търси усилено произхода на ФК „Дунав“. „Революцията наистина е факт. Книгата за историята на „Дунав“ излезе и се надяваме най-накрая да стигнем до истината за произхода на нашия любим отбор. До момента нямаше почти никакви точни данни и факти за това. Авторите на изданията, излезли в тази област, бяха използвали само местните архиви и Регионалната библиотека „Любен Каравелов“. Явно обаче това не бе достатъчно. Не ни се вярваше и че „Дунав“ е възникнал просто ей така от нищото през комунизма, създаден от една партия. Надявам се след прочитането на тази книга да възникнат дебати и защо пък не да излязат още данни и да можем да заявим накрая спокойно, че „Дунав“ е наследник и правоприемник на ФК „Левски“, сподели развълнуваният председател на фенклуба Александър Стефанов – Кубата. Авторът на изданието Нанко Нанев добави, че неслучайно представя книгата съвместно с „Дунав завинаги“. „Всичко започна преди 5-6 години. Записах се във форума на fcdunav.com, където започна дебат на тази тема. Разговаряхме на няколко пъти с момчетата от фенклуба и дори присъствах на срещата им с автора на книгата „Футболът в Русе“ на Юлиян Илиев. Тогава се амбицирах още повече да стигна до разгадаването на всички тъмни петна от този период. Изследвах всичко свързано с русенския футбол от 1920 до 1944 година – резултати, отбори, играчи. След 1949-та пък следват изключително много преобразувания, обединения, преименувания и др. подобни. Играчите са били в отбори, в зависимост от това в кое предприятие са работили.

Подобна е ситуацията с почти всички български клубове и затова следвах и логиката на случващото се в цялата страна по това време“, заяви Нанев. Двамата с Кубата дори разкриха част от случилото се през 1957 година, когато е имало голям дебат за името на футболният отбор. „Тогава с писмо до Пенчо Кубадински спортните деятели от Русе искат връщането на старото име „Левски“, но партията е непреклонна и налага популярното в момента „Дунав“. Далеч сме от мисълта за ново преименуване и т.н., защото „Дунав“ си е марка в родния футбол, макар и поизбледняла. Има и по-стари отбори и нямаме подобни претенции, ние търсим автентичността“, категорични са те.

 Друг интересен факт, намеса на съдбата или просто съвпадение също бе отбелязано. Когато на 5 май 2004 година „Дунав“ печели единствената до момента Купа в историята на русенския футбол, тази на Аматьорската лига, с 1:0 срещу „Сливен“ на стадиона в столичния квартал „Надежда“, се случва нещо наистина любопитно. Титулярните светло сини екипи на отбора бяха откраднати от автобуса, а домакините на финала от „Локомотив“ София предоставят своите резервни фланелки с черно-бялото райе, познато и от екипа на славния в далечното минало неколкократен финалист за първенството и за Царската купа на България тим на „Левски“ Русе.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha