България отново е най-корумпираната държава в ЕС и региона на Източна Европа, сочи годишният Глобален корупционен индекс за 2019 година (CPI) на „Transparency International“. Миналата година тя заемаше също последното място в класацията.
Сега обаче се нареждаме на 106-о място в света сред 183 страни.
В ЕС страната с най-малко корупция е Дания. Тя се нарежда и на първо място в световно отношение, следвана от Нова Зеландия, Финландия, Сингапур и Швеция. А най-корумпирана в света е Сомалия, следвана от Судан, Сирия и Йемен и Венецуела.
Докато точките, отредени на Дания за мерките за справяне с корупцията са 87 от общо 100, то за България те са само 43. Румъния и Унгария са с една точка преди нас – 44.
22 държави отбелязват резултати, значително по-добри между 2012 и 2019 г., включително Гърция, Гвиана и Естония. Оценката зна CPI спада значително в 21 страни, по-специално Канада, Никарагуа и Австралия.
За период от седем години Гърция се е изкачила напред с оценка от 12 точки повече в сравнение с 2012 г. Италия също е постигнала напредък за този период, като получава 11 точки повече за това.
„И двете страни имат конкретни подобрения, като например законодателен напредък в Италия с приемането на закони срещу корупцията и създаването на антикорупционни агенции и в двете“, се казва в доклада.
„Посткомунистическите европейски държави и държавите-членки на ЕС се надпреварват ефективно за справяне с корупцията. Няколко държави, между които Унгария, Полша и Румъния, са предприели стъпки за подобряване на съдебната система, която отслабва способността им за преследване случаите на корупция на високо ниво. В Чехия (56), неотдавнашните скандали, свързани с премиера и неговите усилия за получаване на публични пари чрез европейски субсидии за неговата компания подчертава стряскаща липса на политическа цялост", гласи още документът.
Скандалите в някои европейски държави също посочват недостатъчно ниво на прозрачност в политическото финансиране на кампании. Въпроси на конфликт на интереси, злоупотреба с държавни ресурси за изборни цели, недостатъчна прозрачност на дадена политическа партия и финансиране на кампании и липса на независимост на медиите са преобладаващи и трябва да имат приоритет както за националните правителства, така и за ЕС“.
Правителствата на Канада, Франция, Великобритания и Съединените щати са станали по-корумпирани в очите на експертите и бизнес ръководителите, съставили доклада. САЩ генерират най-нисък резултат от 8 години.
"Разочарованието от корупцията в правителствата и липсата на доверие в институциите говори за необходимостта от по-голяма политическа цялост", смята ръководителят на „Transparency International“ Делия Ферейра Рубио.
Индексът за справяне с корупцията (CPI) на базирания в Берлин институт класира държавите по възприемани нива на корупция в правителствата и държавните институции по скала от 0 до 100, като нулата показва силно корумпиран публичен сектор.
"Правителствата трябва спешно да се справят с корумпиращата роля на големите пари във финансирането на политическите партии и неоправданото влияние, което тя оказва върху политическите ни системи", отбелязва Рубио.
Република България: Най корумпираната,най бедната,най бързо източващата се,с най висока смъртност,с най ниска раждаемост,състояния които подлежат на дълбок размисъл.Колко още могат българите да издържат на дереджето в което са натикани!? 20-25% от сънародниците ми,много близки до днешните управляващи, живеят в нечувано и невиждано за тях време на благодат и разкош.Последен писък на архитектурата са жилищата им,най луксозните марки автомобили в света са тяхно притежание,през студените зимни,много от тези гореспоменати галеници на управляващата партия,се установяват по за месец-два в топлите краища на света. Делия Рубио констатира факти,които до болка са познати на кротките българи.Дано Лаура Кьовеши го чуе,иначе ще трябва да продължим да се молим на Господ, да не ни забравя!