Понеделник, 25 Ноември 2024

По предложение на ВМРО министър Димов смекчава скока на отчисленията за отпадъци на общините

По предложение на ВМРО министър Димов смекчава скока на отчисленията за отпадъци на общините
Публикация   06 Дек, 2019   /     akcent.bg   /     718

   Министърът на околната среда и водите Нено Димов ще предложи решение, с което ще се отложи достигането на максималния размер на отчисленията, които общините плащат при депониране на отпадъците, до цялостното доизграждане на инфраструктурата за сепариране и компостиране. Това стана ясно след среща на министър Димов с парламентарната група на "Обединени патриоти" (ОП), проведена по инициатива на ВМРО.

   Министър Димов припомни, че от 2011 г. насам се провежда политика за намаляване на депонирането и увеличаване на рециклирането и повторната употреба на отпадъци. Тя предвижда увеличаване на таксата, която общините да заплащат, ако не реализират заложените цели за рециклиране и намаляване на депонираните биоразградими отпадъци. Още през 2013 г. е предвидено през 2020 г. отчисленията да достигнат 95 лева на тон. Голямата разлика между сегашния размер от 57 лева и заложения за 2020 г.  размер от 95 лева  е в резултат на намалението на отчисленията през 2017 г. по настояване на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

   „Предвидено беше до 2020 г. да бъдат изградени планираните съоръжения  за третиране на отпадъци. Вече са изградени 53 регионални депа, но за съжаление има забавяне в изграждането на някои компостиращи и сепариращи инсталации, което забавя някои от общините при изпълнение на определените цели“, отбеляза министър Димов.  Затова говорихме с групата на ВМРО и ще обсъдим с НСОРБ увеличението от 57 на 95 лева да бъде на три стъпки през следващите години до 2022 г.,  така че да е по-поносимо за общините. В този период се очаква инсталациите да бъдат завършени“, обясни министърът.

   „За тази година общият размер на дължимите отчисления от общините би нараснал до 130 млн. лв., което е много голяма тежест и може да доведе до вдигане на такса смет в почти всички общини. Затова поканихме министър Димов и с удовлетворение научихме, че има варианти за решаване на проблема“, коментира и съпредседателят на ПГ на ОП Искрен Веселинов.

„За общините, които изпълняват целите за рециклиране и отклоняване на биоразградимите отпадъци от депата, отчисленията се намаляват с по 50%“, припомни министър Димов.  По предварителна информация от Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) за 2018 г. 38 общини реализират целите за рециклиране, а около 195 общини - целите за ограничаване на депонираните биоразградими отпадъци.

Целта на въведените през 2011 г. отчисления по Закона за управление на отпадъците е да се насърчат общините да намалят количествата на отпадъците, които депонират, като въвеждат разделно събиране, повторна употреба, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци. Средствата, събрани от отчисленията, могат да се използват само за инвестиции в инсталации за третиране и намаляване на депонирането. Поставените цели са до края на 2020 г. страната ни да ограничи количеството депонирани биоразградими отпадъци до 35% спрямо 1995 г., а до 2030 г. целта е депониране на едва 10% от общо образуваните битови отпадъци. Отчисленията са част от таксата за битови отпадъци.

   МОСВ провежда целенасочена политика за подпомагане на общините за изпълнение на целите за намаляване на депонирането и увеличаване на оползотворяването  на отпадъците. Към момента с европейско финансиране по Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) и от бюджета  на  Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) са изградени 53 регионални системи за управление на битовите отпадъци. По ОПОС 2007-2013 г.  изградените инсталации за предварително третиране са 18 компостиращи, 11 сепариращи и 1 анаеробна.  В настоящия програмен период ОПОС 2014-2020 г. са подписани договори да изграждане на 35 компостиращи, 19 сепариращи и 3 анаеробни инсталации на стойност над 500 млн. лв.  Със средства от бюджета и частни инвестиции са изградени 15 инсталации за предварително третиране. Общо до 2021 г. в страната се очаква да работят 53 инсталации за компостиране за зелени отпадъци, 45 регионални съоръжения за сепариране/предварително третиране и 4 инсталации за анаеробно разграждане.

Тагове : министър , Димов ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още