Сряда, 22 Януари 2025

Има ли проблем с втората пенсия и къде са парите на осигуряващите се?

 Има ли проблем с втората пенсия и къде са парите на осигуряващите се?
Публикация   16 Ноемв, 2019   /     akcent.bg   /     781

Причините да няма средства по сметките на осигурителите са от различно естество

   Оказа се, че част от българите, които ще получат първите си допълнителни пенсии от 2021 г., няма да имат право на пожизнена месечна пенсия. Причината е недостатъчно натрупани средства по своите индивидуални партиди.

   „Вноските, които постъпват в задължителните фондове, са налице. През всички години от 2002 г. до момента, те са управлявани от пенсионноосигурителните дружества. Има реализиран доход от инвестиции към парите, които са получени от НОИ и НАП като вноски. Управляваните активи в момента са 15 млрд. лв.”, каза Даниела Петкова, главен изпълнителен директор на ПОК „Доверие”.

   Какви са плюсовете на допълнителното осигуряване коментира бившият социален министър Иван Нейков. „Може би трябва да започнем от голямата разлика между двата стълба. В първия стълб хората нямат пари, те получават обещание. Те правят вноските от техните доходи, за 40 години и имат едно обещание. Във втория стълб има твои пари, там работодателят ти и ти правите вноска със свои, лични пари. Те се управляват, докато в НОИ това не се случва. Ако ти или твоят работодател не сте правили вноски в универсалния фонд, тоест, когато нямаш твой капитал, няма как от 1000 лв. направени вноски да се получи голяма пенсия”, посочи Нейков.

   Причините да няма средства по сметките на осигурителите са от различно естество. „Най-общо казано липсите на месечни вноски през всички тези 18 години се дължат на няколко причини. Понякога работодателят не е внасял вноски, човекът не е на работа и не иска да работи или човекът е емигрирал. Затова казваме, че средните величини в капиталовите стълбове са много вредни”, добави Петкова.

    „В българското общество има едно неразбиране каква е функцията на пенсионните фондове. Това не са договорни фондове. Те работят под много тежка регулация. Поради тази причина основната функция на тези фондове е да запазят покупателната способност на осигурените”, коментира икономистът Никола Филипов.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha