Понеделник, 23 Декември 2024

Биотехнологиите ще променят индустрии за трилиони долари

Биотехнологиите ще променят индустрии за трилиони долари
Публикация   23 Септ, 2019   /     akcent.bg   /     743

Биологията се превръща в новата любима сфера на технологичните компании

   Биотехнологиите постепенно се превръщат в новата сфера на все повече компании. Там има много голямо разнообразие от възможности, които все още са далеч от развити. Според основателя на акселератора за стартиращи компании IndieBio Арвинд Гупта пред света има две основни опасности, които създават възможности за 100 трилиона долара.

   Първата опасност е все по-голямата консумация на природни ресурси от човечеството. В момента тя се удвоява на всеки 10-12 години, показват изчисления на ООН. В комбинация с променящия се климат, това създава потенциал за много големи промени и проблеми.

   Втората опасност е влошаващото се здраве на хората като цяло. Раковите заболявания растат два пъти по-бързо отколкото се увеличава наслението на Земята. Освен това се увеличават броят на сърдечните заболявания и на затлъстяването.

   Все повече предприемачи виждат бъдещето си в опитите за решаване на тези проблеми. Увеличава се броят на стартиращи компании, които се насочват към тези сферии дори създават изцяло нови индустрии или се стремят да променят коренно някои от съществуващите.

   Методът за редактиране на гени CRISPR е само един от примерите. Редактирането на гени води със себе си доста дискусии за етиката и докъде може да се разпростират подобни проекти. Някои от тях се опитват да намерят решения срещу раковите заболявания чрез персонализирани лечения, които са съобразени с индивидуалните генетични характеристики на всеки пациент. Този метод може да помогне и при присаждането на органи и дори за създаване на "поръчкови" органи в лабораторни условия, които да са съобразени с тялото на пациента.

   Друг проект е създаването на "био"-месо. То се отглежда във ферми подобно на растения, но има вкусовите и хранителните качества на месо. Животновъдството генерира голяма част от вредните емисии за атмосферата и консумира огромно количество вода. Компании като Beyond Meat и New Culture вече имат подобни продукти, като те постепенно си проправят път на пазара, за сега главно в някои ресторанти.

   Биотехнологиите могат да навлязат и в други индустрии. Например в строителството като заместител на някои видове дървесина, лакове и смоли. Компанията bioMASON дори работи по алтернатива на бетона, чието производство също генерира много големи количества въглероден диоксид. Компанията използва пясък за своя бетон, който комбинира с микроорганизми и създава здрав материал, на принципа на генерирането на коралите.

Замяната на опаковъчните материали с органични алтернативи също може да намали значително използването на ресурси. Има компании, които разработват био-опаковки, които се създават от натурални материали и се разграждат бързо, когато попаднат в природата, без да вредят.

   Подобни проекти има в почти всяка индустрия. От компании, които търсят алтернативни течни горива, които да заменят бензина и дизела, до компании, които разработват био-дрехи и био-компютри, които съхраняват информацията в органична материя. Няколко грама ДНК например може да съхранят информация колкото цял дейта център.

   За сега повечето от тези разработки са в много начална фаза на своето развитие. Някои от тях вече показват реален потенциал, докато другите все още ще трябва да се доказват като приложими в реалния свят. Видимо е обаче, че технологиите вече се насочват към следващата голяма револююция, която ще донесе със себе си много големи промени в целия свят.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha