Четвъртък, 16 Януари 2025

Как Иван Костов се превърна в земевладелец на 503,7 дка срещу 1,1 млн. лв.?

 Как Иван Костов се превърна в земевладелец на 503,7 дка срещу 1,1 млн. лв.?
Публикация   28 Авг, 2019   /     akcent.bg   /     1051

Бившият премиер искал да трупа печалба от добив на газ в Добруджа?

   В края на 1997 година, броени месеци след като начело на Министерския съвет застава Иван Костов, а ръководената от него партия държи контрола и над останалите власти – законодателна и съдебна, както и президентската институция, държавата набързо продава една от "перлите" на Черно море – строения през 60-те и 70-те години на миналия век курорт "Албена".
 
   20 години по-късно Иван Костов се оказва крупен земевладелец, благодарение именно на "Албена" АД, а търгуваната на борсата публична компания с активи за над половин милиард лева се оказва в ръцете на икономически фигури, натрупали първите си милиони именно през Костовия управленски мандат, пише в подробен анализ сайтът "Блиц" през месец юни миналата година, който хвърля повече светлина върху проверката на НАП срещу семейството на бившия премиер, за която Костов сам съобщи във вторник пред бТВ.
 
   В последните две десетилетия "Албена" се оказва един от най-големите инвеститори в земи на територията на община Генерал Тошево. Няколко десетки са сделките, които показват засиления интерес на акционерното дружество да изкупува земеделски земи в региона. Като цяло "Албена" не продава, но винаги има изключение, особено, ако то е по отношение на Иван Костов и съпругата му Елена Костова. Така в рамките на две последователни години - 2016 и 2017, Костови придобиват общо 503,7 дка земеделски земи на обща стойност 1 114 677, 65 ст., показват данните в Службата по вписвания в Генерал Тошево.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   Костов купува 503 дка за над 1,1 млн. лв. в землищата на двете съседни села Кардам и Чернооково от фирма, свързана с Прокопиев и Донев, където Сашо Дончев иска да добива газ
 
   Инвестиция на толкова крупна сума е повече от рискова, като се има предвид, че цената на придобиване за един декар излиза около 2200 лв. Фактът, че разплащането е извършено по банков път означава, че Елена и Иван Костови са декларирали произхода на средствата и би трябвало да са платили дължимите данъци. Като се има предвид истерията, в която Костови изпаднаха покрай източването на Корпоративна търговска банка от мажоритарния й собственик Цветан Василев и риска да загубят преференциалния си влог, който бе близо десет пъти по-малък като размер от направената инвестиция в земята в Добруджа, то трябва да има някакъв достатъчно основателен мотив за решението на някогашния премиер. 
 
   Закупените от Костови 503 декара попадат в землищата на съседните села Чернооково и Кардам, които от своя страна, заедно с още 16 села, влизат в рамките на газовото находище "Спасово". През 2016 г. става ясно, че именно край селата Чернооково и Кардам, където Костови спешно са закупили земя за над 1,1 млн. лв., е било предвидено изграждането на две сондажни площадки за добив на газ. Но се появява един солиден проблем – човешкият фактор, в лицето на местните жители, мнозина от които дори и не подозират, че крупен земевладелец в тяхно село е станал идеологът на криминалната приватизация Иван Костов.
 
   Почти 97% от жителите на Генерал Тошево и селата, влизащи в общината, се обявиха категорично против проучванията и добива на природен газ. Това стана на проведения в края на 2017 г. референдум. По-късно и експертният съвет на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна отхвърли с мнозинство от 34 гласа срещу 3 реализирането на проекта на "Русгеоком БГ" ЕАД за добив на газ в находище "Спасово". Така Костови останаха без шанс да реализират спекулативна печалба. За това говорят данните в имотния регистър, според които земята на Елена и Иван Костови е отдадена под аренда на местния земеделски стопанин Ертол Тефиков за срок до 2025 година. Куриозното в случая е, че съпругата на фермера е сред противниците на добива на газ в Добруджа, а самият Ертол Тефиков е запален ловец, докато Костов още от премиерските години обичаше да парадира, че има вегетарианска душа.
 
      Превръщането на Костов в крупен земевладелец в "Златна Добруджа" обаче разкрива низ от скрити свързаности, които обясняват други публични инициативи. 
 
   В началото на януари 2018 г. трима издатели - Иво Прокопиев, Огнян Донев и Сашо Дончев, седнаха на една маса, за да обявят, че са загрижени за бъдещето на медиите в България. И тримата отричат да използват медиите си за търговия с влияние и натиск върху държавни органи, макар реалността да е точно обратната. 
 
   Както се оказва и сега – зад компанията "Русгеоком БГ" ЕАД, която засега не успява да получи "зелена" светлина за добив на газ в "Златна Добруджа" стои именно Сашо Дончев. ("Русгеоком БГ" ЕАД е собственост на "Ди Ди инвестмънт". В края на 2017 г. в борда на директорите й са Сашо Дончев и двамата му синове.) Фирма, свързана с Огнян Донев пък има дял в собствеността на "Албена" АД. (Април 2016 г. "Телекомплект Инвест" АД, свързана с Донев, придобива 6,36% от "Албена Инвест Холдинг", продавач е "Албена" АД.) Пенсионно дружество, което от години бива свързано с интересите на Иво Прокопиев, също е сред големите акционери в "Албена" АД. И това далеч не е всичко – председател на Борда на Съвета на директорите на "Албена" АД е Радосвет Радев, известен още като собственик на Дарик радио. 
 
   Същото в последните две-три години усилено следи темата с добива на газ в района на Генерал Тошево. В опит да успокои населението, компанията "Русгеоком БГ" твърди, че ще прави проучване за добив на природен, а не на шистов газ. Но нека си припомним какво казва на 20 декември 2014 г. именно Иван Костов, при това пред Дарик радио на Радосвет Радев: "На пазара на течните горива и на природния газ настъпиха две технологични революции, които вече дават своя ефект. Едната е извличането на природен газ от шисти и втората е извличането на суров петрол от нефтоносни пясъци. България трябва да използва технологията за добиване на газ от шисти. Ще ни изпреварят и ще започнат да ни го продават този газ." Две години по-късно – декември 2016 г., Елена и Иван Костови купуват първите си ниви край намиращите се едно до друго села Чернооково и Кардам. 
 
   В редица цивилизовани държави публичните коментари и последвалите инвестиции, които оказва се далеч не са случайни, биха изисквали регистрирането на Костов като лобист. Но както е известно, у нас все още няма Закон за лобизма. Няма как да бъде търсена отговорност на Костов и за конфликт на интереси и политическа корупция. Най-малко заради изтеклата давност около приватизацията на курорта "Албена". Но пък за пореден път онагледява скритите зависимости между представители на икономически кръгове и свързаните с тях политически лица, най-малкото, защото поне за трима от четиримата споменати бизнесмени е валиден фактът, че станалото нарицателно заради ширещата се корупция управление на Иван Костов е било златна мина за натрупването на значителни печалби.    
 
   Сделки между "Албена" АД и Елена и Иван Костови за земи в община Генерал Тошево  
 
Декември, 2016 г. 
44,4 дка – нива – с. Кардам, местност Хижата 
283 дка – нива – с. Чернооково 
50 дка – нива – с. Чернооково, местност Кованлъка
 
Обща стойност - 830 383,40 лв. 
 
Октомври, 2017 г. 
101,3 дка – нива – с. Кардам, местност Хижата 
25 дка – нива – с. Кардам, местност Хижата 
 
Обща стойност – 284 294, 25 лв. 
 
   Общо закупените земи от Елена и Иван Костови от "Албена" АД възлизат на 503,7 дка, за които са платени 1 114 677, 65 лв.
 

Пряко или косвено тримата бизнесмени Иво Прокопиев, Сашо Дончев и Огнян Донев имат връзка с превръщането на Иван Костов в земевладелец, пише сайтът "Блиц".

 
   НАП установила 400 хил. лв. с недоказан произход на Иван и Елена Костови
 
   Ревизия на НАП е открила около 400 хил. лв. с недоказан произход на бившия премиер Иван Костов и съпругата му Елена. Това обяви самия той в ефира на бТВ. Според Костов парите са съвсем чисти, а сумата е толкова голяма защото средствата били добре управлявани от финансов инвестиционен фонд. Едната половина са негов заем, а другата хил. - на съпругата му, като с тези средства е закупена земя в Добруджа.
 
   "След две данъчни ревизии, които продължиха почти 2-3 години, екип на НАП стигна до абсурдното твърдение, че мои и на съпругата ми значителни парични средства не са наши, въпреки че ние сме декларирали тези средства като заеми пред Сметната палата, те са оповестени на обществеността от медиите и никога не са предизвиквали някакъв проблем", каза Костов пред телевизията.
 
   Според него става дума за политическа атака преди местните избори заради връзката му с "Демократична България".
 
   "Затова се надявам изпълнителният директор на НАП Галя Димитрова и нейният заместник Пламен Димитров да се запознаят с тези факти, които изнесох, и да не позволят данъчната агенция да бъде използвана", каза още бившият премиер.
 


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha