Петък, 27 Декември 2024

Десет отговора за чумата по свинете

Десет отговора за чумата по свинете
Публикация   18 Авг, 2019   /     akcent.bg   /     931

   България е десетата европейска държава, засегната от африканската чума по свинете. В повечето от останалите обаче заразата е разпространена само или предимно сред дивите прасета. Тук вирусът вече засегна сериозно индустриално гледаните животни, а стотици стопани, които отглеждат прасе в двора трябваше да заколят здравите си животни в разгара на лятото. Част от тях не разбират защо го правят, други протестират, обвиняват големите производители. През тази седмица бяха регистрирани още няколко различни случая - край София, региона на Благоевград и Пазарджик, които добавят нови райони в картата на кризата, чийто ефекти дори и от досегашния й мащаб (в почти половината страна) ще се усещат и в следващите години. Някои от тях показват, че хората започват да крият болните животни в опит да избегнат унищожаването на останалите.

    Какво заболяване е африканската чума по свинете

 

   Това е силно заразно вирусно заболяване при свинете с бързо разпространение и висока смъртност. Протича с висока температура, рани по кожата, отпадналост, диария и повръщане, ускорен сърдечен ритъм. За вируса няма ваксина, а болестта не подлежи на лечение. Заразяването става чрез пряк контакт с болни животни, чрез замърсени с вируса местообитания, чрез храната, чрез вид кърлежи, които запазват вируса и могат да го предадат в продължение на целия си жизнен цикъл. Поради високите нива на смъртност, бързото и широко разпространение в природата и липсата на лечение и ваксина, африканската чума при домашните и дивите свине е смятана за изключително сериозно заболяване.

    Кога чумата стигна България

   За пръв път е диагностицирана в Кения през 1921 г., в Европа болестта навлиза през юни 2007 г. през пристанище Поти в Грузия, а от 2014 г. - в ЕС през границата с Русия и Беларус. За пръв път в България е регистрирана през август 2018 г. в с. Тутраканци, община Провадия, следващият случай е през тази година - през февруари у дива свиня, открита в землището на Девня. Първият случай при домашни свине е в село Жернов, Плевенско (но то е по-близо до Никопол) през юли. Само за три седмици обаче заболяването започна да се разпространява по всички възможни начини - чрез домашни животни, отглеждани по селата, чрез диви животни и чрез индустриални свинекомплекси.

   Как дойде в България

  Според премиера Бойко Борисов - от Румъния, пренесена от небрежни туристи. Изявлението на министър-председателя предизвика дипломатически скандал и Букурещ възрази по всички официални канали, че причината за разпространението на заразата са нейни граждани. Официалните предположения са, че преносът на вируса е от глигани, които били способни да преплуват Дунав и да скачат на височина.

  Неофициалните версии са различни, сред които и възможността вирусната инфекция да е тръгнала от заразен фураж.

     Опасна ли е за хората

   Вирусът на африканската чума по свинете е безопасен за хората, но болното животно е по-податливо на различни болестотворни бактерии. Месото е по-оводнено, по-нетрайно. Разфасованото месо остава заразно, вирусът изчезва при температура 60º за поне 20 минути. Високотермична обработка е и правилото за предпазване от тении, трихинелоза и други.

   Заразни остават и опаковките, ножът, с който месото е рязано, повърхностите, до които се е докосвало и пр. (Оттук и репликата на Борисов за румънските туристи, които пренесли заразата чрез пикници край пътя.)

   Всъщност единствената опасност според експертите може да дойде от лошо съхранено месо - дълбоко замразеното остава преносител на вируса на чумата, а консервирането му в буркани изисква предварителна топлинна обработка и продължителна стерилизация, както и месото на здравите животни, впрочем, за да не се развали.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha