Без самосъзнанието на всеки от обществото, че това са необходимите мерки, за да спрем болестта
Африканска чума по свинете, не можем да се похвалим с успех. Това коментира пред журналисти днес
земеделският министър Десислава Танева по отношение на разпространението на болестта Африканска чума по свинете /АЧС/ след срещата при президента Румен Радев с представители на институциите, ангажирани с овладяване на кризата в сектор свиневъдство.
В отговор на въпрос възможно ли е да се стигне до евтаназия на всички прасета в страната, тя отговори, че това се отнася само за животните в регистрираните огнища. Надявам се, че размерът и опасността на кризата ще бъде осъзната, каза министър Танева. Ако обаче това не стане, възможно е да се стигне и до най-лошия сценарий.
"Истината е, че сме в много тежка епизоотия. Българските ветеринарни власти са преминавали през различни епизоотии и няма съмнение в компетентността им. Единствената разлика е, че за тази болест няма открити нито ваксина, нито лечение", коментира министърът.
"АЧС е влязла в Европа след 2000-та година, в Русия вече е 12 години, във всяка европейска държава, в която е влязла, борбата е била дълги години, като в Испания е продължила над 20 години", посочи министър Танева. Сега с новата вълна, след 2000-та година в Европа, заразените страни от АЧС са 11. В Чехия са приложени най-драстичните мерки - тотално избиване на цялата популация на дивата свиня и на животните в личните стопанства, каза министърът.
Страната с най-висок интензитет на огнищата е съседна Румъния, подчерта Танева. Тя припомни, че от 2015 г. има актуализиран стратегически план на Европейския съюз за справяне с АЧС и България се движи стриктно по този план, каза министърът.
"Основната ни задача в момента е да се претърсят интензивно 26-те огнища със заболели домашни свине в 20-километровата зона, поне месец, докато се обяви за чиста. Общият брой животни е 126 хиляди. В останалите зони трябва активно да се ловува. Поставили сме срок и за изграждане на капани с цел депопулация", каза Танева.
Промишлените свинекомплекси в страната са общо 65, като до момента в пет от тях са открити огнища, информира тя. В останалите 60 чисти от болестта са изградени 20-километрови санитарни зони. "Не искаме да стигнем по-далеч, но ще стигнем, ако обстоятелствата ни принудят", каза още земеделският министър.
По думите й това, от което се нуждаем, е прилагане на всички мерки по указанията - по самосъзнание и дисциплина и по начин, който да доведе до овладяване на заразата.
Десислава Танева подчерта, че загробването на животните е по метод, разписан в стратегията на ЕС и е абсолютно безопасен за околната среда.
Притиснати сме във времето и трябва да действаме много бързо, подчерта още Танева. Ако стопаните с животни в "заден двор" не пожелаят доброволно да заколят свинете, това ще свършат ветеринарните власти, каза в отговор на въпрос тя.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай