Няма опасност от екологично замърсяване на районите, където се загробват евтаназираните животни, заболели от африканска чума в Русенско. Това съобщиха от Басейнова дирекция за БНТ. Въпреки огромните загуби, свинекомплексът в село Бръшлен ще възстанови дейността си и ще запази работниците си, категорични са от ръководството на фермата.
В свинекомплекса в Бръшлен, където се евтаназират 40 000 животни, имат план за възстановяването на дейността. Не се предвижда освобождаване на 130-те работници.
Д-р Христо Стойков - изпълнителен директор на свинекомплекса в Бръшлен: Влезли сме в контакт с нашия генетичен доставчик. Имаме вече първични разговори за доставка на животни. Имаме наши очаквания в рамките от три до шест месеца да го направим.
Предстои неколкомесечна дезинфекция. Наблюдава се и епизоотичната обстановка. Проблемът за пренасянето на заразата е изключитилно сложен, защото вирусите постоянно мутират при преминаване през животните. Ние работим много твърдо с датски експерти, които смятат, че кръвосмучещи мухи са също голям резервоар и източник на инфекцията.
Местните хора не трябва да се притесняват от загробването на животните, казаха от Басейнова дирекция. Местата се определят от комисия от техни представители, както и на екоинспекцията и агенцията по безопасност на храните. Изборът на трупна яма е според нормативните изисквания - тя да има надеждна хидроизолация, непозволяваща изтичане на течности извън стените й.
Проблемът е, че трябва да стане бързо, понеже имаме и смъртност, смята д-р Стойков
Ключовата дума за свиневъдите днес е „държавата". Всички очакват активна намеса за спиране на заразата, за да се възстанови работата на един от най-модерните свинекомплекси в Европа.
Как да се свържа свас за работа
Я не си давайте горките животинки ,вижте какво направи Ани от Странджа , не си даде стадото и сега е живо и здраво и три пъти по голямо.