Петък, 27 Декември 2024

Инвентаризират прасетата в "заден двор" по общини отново, най- много са в Бяла и Ценово

Инвентаризират прасетата в
Публикация   05 Юли, 2019   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     560

Три проби са пратени за изследване на диви прасета, прегазени на пътя

 Пререгистрация на свинете в частните стопанства ще се извърши отново. Миналата година при регистрацията през автуст са отчетени 919 животни при 509 стопани, като в община Сливо поле са постигнали нулево присъствие на свине в заден двор. Това стана ясно заседание на постоянно действащата междуведомствена областна епизоотична комисия, което се проведе днес в Зала 1 на Областна администрация. С най много животни са общините Бяла и Ценово, затова и акцентът ще бъде поставен именно там..

   Поводът е регистрираното ново огнище на болестта африканска чума по свинете в община Никопол, област Плевен. Според директорът на ОАБХ д-р Георги Дяков причина за болестта е човешка намеса /зарадени дрехи, фуражи, текника/.

   Проби от три прегазени диви прасета на пътя са пратени за изследване и се чакат резултати.

   В тази връзка бяха обсъдени и приети мерки, целящи недопускане разпространението на заразата на територията на страната. Сред тях са привеждането на Областната дирекция по безопасност на храните в Русе в състояние на повишена епизоотична готовност. Също така от Областната дирекция по безопасност на храните ще бъдат отговорни и за провеждането на заседания на общинските епизоотични комисии.

    Регионалната дирекция по горите и Ловно-рибарското дружество ще трябва незабавно да информират официалния ветеринарен лекар за всички намерени умрели диви свине, както и за промяна по вътрешните органи, установена при първична обработка на отстреляните диви свине. Ловците са задължени да дават проба от отстреляните диви свине и те го правят, коментираха от ОДЗХ.

   Що се касае до кметовете и кметските наместници, то те ще трябва да присъстват на общинските епизоотични комисии, както и да информират органите на МВР и Областната дирекция по безопасност на храните за нерегламентирано движение на свине и отглеждане на неидентифицирани такива в личните стопанства. В седем дневен срок кметовете на общините трябва да изпратят информация, включваща местност, площ и GPS координати на терените, подходящи за загробване на животните.

   Не по-малко внимание се отделя и на осигуряването на постоянен ветеринарномедицински контрол за спазване мерките за биосигурност в свиневъдните обекти. От изключително значение е собствениците на подобен тип обекти незабавно да информират обслужващия и официалния ветеринарни лекари в случай на повишена смъртност при свинете. Същевременно подчертано беше, че само регистрираните стопани ще имат право на обезщетение в случай на евтаназиране. До момента само 5 са частните стопани, които са се регистрирали в областната дирекция- Ветово, Бяла и Русе.

   По време на заседанието беше представена и актуалната обстановка в Европейския съюз. Най-голям брой огнища на болестта при домашни свине се наблюдава в Румъния съответно 1 277, като засегнатите животни са 80 783, а констатираните случаи на заболяването при диви свине са 439.

   Изрично от страна на заместник областния управител Свилен Иванов беше подчертано, че благодарение на предприетите мерки до момента, както и на отличната координация между всички институции от региона на територията на областта, не е допуснато навлизане на заболяването.

   Сливо поле бе посочена като община, която най-добре се е справила с ограничаване до мининум на прасетата в т.н. заден двор.

  



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha