Преподавателите от началните и основни училища печелят по 26 000 евро бруто. В техникумите и гимназиите техните колеги получават с 1300 евро повече. Така изглеждат средните стойности за ЕС, но те са доста подвеждащи. В заплащането в страните между Източва и Западна Европа има значителни разлики.
Така например учителите в Люксембург печелят по 70 621 евро или почти три пъти повече от средното за евросъюза. Докато колегите им от Румъния и България получават една една шеста от средното европейско ниво.
С времето учителската заплата нараства. Но увеличението във всяка страна е различно. Най-високата заплата в сектора се получава след 28- годишен трудов стаж. Но и тук сумите се различават. Докато учителите в Люксембург към края на кариерата си получават по 139 222 евро, колегите им в Полша могат да разчитат само на 10 процента от тази сума.
В Сърбия най-високата годишна брутна учителска заплата е към 7200 евро. В Средна гора, Босна и Македония- малко повече.
В Полша началният учител работи по 478 часа на година, а преподавателите в Холандия и Латвия- двойно повече.
В Полша учителите отделят само една трета от времето си за дидактическа дейност, а това е много под средното европейско ниво.
Не малка част от учителите в Европа се занимават с бюрокрация, вместо да се концентрират по-интензивно върху учебния процес.
А качеството на образованието е особено важно за всяка една страна.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай