ДАНС и прокуртурата влязоха в КИНТЕКС, разследва се безстопанственост.
... Това, което се знае е, че рано тази сутрин тук в сградата на "Кинтекс" на бул. "Джеймс Баучер" са влезли разследващи полицаи, представители на ДАНС и прокуратурата. Извършват се претърсвания и се изземат документи.
Акцията е под ръководството на Специализираната прокуратура.
Това съобщиха официално медиите предпоследния ден от седмицата и от м. март.
Досъдебното производство е стартирало на 1 февруари тази година и то е свързано с безстопанственост.
"Кинтекс" ЕАД е основано през 1966 година, като специализирано предприятие за търговия с военно имущество.
Компанията търгува с боеприпаси и оръжия, неин принципал е Министерството на икономиката.
БНТ разбра от свои източници, че разследването вероятно е свързано с проверка на договори на български компании, които изнасят оръжие. На този етап тази информация не е потвърдена официално от прокуратурата.
Това не е първата акция на прокуратурата в "Кинтекс". През 2016 година агенти на ДАНС отново влязоха тук, за да проверяват документи и договори.
В края на деня стана ясно, че Прокуратурата разследва дружество заради некачествена продукция и изпълнение на поръчка на български производители на оръжие, довело до плащане на неустойки от дружеството.
По думите на зам. главния прокурор Гешев ставало въпрос за неустойки за милиони, които държавният търговец не си е потърсил от трима доставчика. Кои са не те беше посочено.
То обаче не се е опитало да възстанови нанесената му щета от производителя на оръжието, каза заместник-главният прокурор Иван Гешев, предава БТА.
Той обясни, че разследването е започнало след инспекция на АДФИ, при която са констатирани нарушения в „Кинтекс".
Още на следващия ден след като бе съобщена тази новина, от бранша споменаха имената на три завода, за които се знае, че имат проблеми с "Кинтекс". По неифициална информация това са "Аркус", ВМЗ "Сопот" и Емко.
Индиректно атаката е срещу принципала на Кинтекс- икономическото министерство, чийто принципал е бил през този период е Емил Караниколов, предложен за този пост от "Атака". Депутатът от ДПС Делян Пеевски лично настоял следващият министър на икономиката да е бившия шеф на агенцията по приватизация Емил Караниколов, пише тогава Фрог нюз. А редица публикации в различни медии, включително и изказвания на Гебрев показваха неистовия интерес на ДПС депутата към собственоста на "Дунарит", което вече повече от година висшия административен съд реши акции на дружеството да бъдат прехвърлени на оръжейния търговец /опитите да се осуети това решение не спират да се извършват от вържавния апарат/.
И ако за двата оръжейни завода- "Аркус" и ВМЗ "Сопот" причината за все още неизпълнените търговски договори са свързани с качеството на произведените от тях изделия и все още не са приключени с крайните клиенти, то при Емко случаят е различен.
В края на септември 2017 година икономическото министерство спря експедицията на готова продукция. Оръжейният търговец „Кинтекс“ е прекратил договорите си с „Емко“ и е подписал такива с ВМЗ „Сопот“, за да обезпечи собствените си договори с трети страни-потребители.
"Със съдействието на „Кинтекс“ контейнерите на „Емко“ са закарани на пристанището в Бургас, където се съхраняват при пълна безопасност", заяви министърът на икономиката. Става въпрос за три договора, единият от които е с Индия, които "Кинтекс" не иска да плати.
Запознати със ситуацията и сегашната акция на спецпрокуратурата и ДАНС подозират приятелски огън срещу любимия на Пеевски министър- Караниколов.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай