Понеделник, 27 Януари 2025

В Русенския университет се срещат Западът и Изтокът

В Русенския университет се срещат Западът и Изтокът
Публикация   12 Март, 2019   /     akcent.bg   /     568

   Ректорът на университета чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев официално ​откри днес първата среща на партньорите по проекта „МОДЕРНИЗИРАНЕ НА СИСТЕМАТА НА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ В СТРАНИТЕ ОТ ЦЕНТРАЛНА АЗИЯ ЧРЕЗ НОВИТЕ ТЕХНОЛОГИИ“ с думите:

   „Ние сме горди,  че Европейската комисия класира на достойното второ място проекта на този голям евроазийски консорциум. Русенският университет целенасочено работи в областта на  дигитализацията на висшето образование от началото на века. До сега нашата Алма Матер е инициатор и координатор на 5 мащабни европейски проекта с участието на десетки университети от почти всички европейски страни. Благодарим на нашите дългогодишни партньори от Италия (28-годишно сътрудничество и  3 съвместни тематични мрежи в сферата на образованието), Люксембург (10-годишна съвместна работа) и Португалия (12-годишно сътрудничество и общ проект за дистанционно обучение). Надяваме се да изпълним функцията на координатор на този проект, използвайки оптимално целия си натрупан до сега опит. Приветствам с добре дошли новите ни колеги и приятли от Казахстан. Киргизстан, Таджикистан, Туркенистан и Узбекистан“.  

   Поздравление от името на кмета на Община Русе  Пламен Стоилов направи и заместник кметът д-р Страхил Карапчански. Той започна с думите, че Русе е известен с две неща – първо, че го наричат малката Виена и второ, че е град на свободния дух. Той напомни, че при гостуването си в Русенския университет еврокомисар Мария Габриел е била запозната с концепцията на висшето училище за дигитализацията на образованието и сега заслужено на експертите от университета е възложена задачата да поготвят програмата на национално ниво.

    Давлатзода Сайфиддин – заместник-министър на образованието и науката на Таджикистан сподели, че няма впечатления за ситуацията в България, но в Централна Азия младежите предпочитат да придобият висше образование в специалности като право, икономика и инженерни науки. В сферата на културата и педагогическите науки има празнота, която с този проект  се надява да започне да се запълва.

    Гости на откриването на срещата бяха и Н. Пр. Темиртай Избастин, Посланик на Казахстан в България, проф. Курманбек Абдилдаев – ректор на Иссик-Кулския държавен университет, 9 заместник ректори, а също и декани и ръководители на катедри.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha