Понеделник, 23 Декември 2024

Пл. Димитров: Каолин АД е модел на взаимоотношения между синдикати и работодател

Пл. Димитров: Каолин АД е модел на взаимоотношения  между синдикати и работодател
Публикация   20 Ян, 2012   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     523

Председателят на КНСБ смята, че подобно партньорство трябва да се мултиплицира и в други сектори на икономиката в страната


     Постигнатото в Колективния трудов договор между синдикатите от КНСБ и ръководството на „Каолин” е пример за партньорство. Това заяви днес на специална пресконференция във Сеново Иван Борисов, председател на синдиката преди откриване на 7-та отчетно-изборна конференция. Гости бяха председателят на КНСБ Пламен Димитров, на конфедерацията на киндиката на миньорите Петър Токмакчиев, гл. изп. директор Александър Прокопиев и др.

Въпреки всички трудности, които среща компанията през последните години, диалогът със синдикатите не е спирал и подписаният през 2011 г. Колективен трудов договор дава редица социални облаги на работещите във фирмата. Сега те получават с 5 процента по-високи заплати, класът за прослужено време е увеличен от 0,6 на 0,8 процента, парите за храна са увеличени с повече от 15 на сто. С 40 на сто са увеличени вноските към ПОК „Доверие” във втория стълб на пенсионно осигуряване. На работещите повече от 10 години в предприятието се дава при пенсиониране до една мин. заплата за бранша. Същото се случва и при бракосъчетание и при раждане на дете.

Запазен е безплатният транспорт от Русе и от Разград за живеещите там.

Председателят на конфедерацията на миньорите към КНСБ Петър Токмакчиев очерта  ситуацията в бранша. Според него през зимните месеци са ангажирани 29 000 души и с 1000 повече през лятото, като средната заплата е 986 лева. Има предприятия, където тя достига 1500-2000 лева. Секторът произвежда 5 на сто от БВП и чиста продукция за 1,5 млрд. лева. Това е бранш, който работи пълноценно и увеличава броя на работните места, каза още Токмакчиев.

Криза има само в секторите, свързани със строителството- каменодобивните и скално- облицовъчни фирми.

Към атрактивните социални придобивки мениджърът човешки ресурс Венцислава Петкова добави до 300 лева при по-сериозни заболявания, безплатно работно облекло, 3 дни допълнителен отпуск и ежемесечни допълнителни възнаграждения.

Този модел е особено актуален и с това, че тук работят вероятно колкото националности има във Ветово /те са 16/ при абсолютна равнопоставеност, каза гл. изп. директор Александър Прокопиев. 60 на сто от работещите около 1500 души в компанията получават премии и надбавки годишно над 2 млн. лева и 700 000 лева под формата на топла и питателна храна. Успешно се работи по програмата на Бюрото по труда, по която половината от привлечените за обучение остават постоянно на работа.

Компания като Каолин е призвана да бъде модел за успешен диалог между работодател и синдикати, заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров. Този диалог той очаква да бъде споделен и от фирмите, подизпълнителки на добивната компания. Освен това Каолин може успешно да мултиплицира този модел и в работодателските структури като КРИБ и Стопанска камара.

   Доброто име като това на Каолин трябва да се пази не само с качество на продукцията и с обеми, но и с човешко отношение към онези, които работят тук, обобщи Димитров



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha