Според най-новите социологически проучвания "Демократична България" има шанс за 1 от 17-те места полагащи се на България в европарламента. Когато е готова листата, а това трябва да стане към средата на март, трябва да е ясно и решението към коя фракция би се присъединил представител на българските демократи, казват от обединението.
Във "Фейсбук" се развиха спорове и по тази тема между активисти на "Да, България" и ДСБ - член на ЕНП. Стефан Тафров, който спечели вътрешните избори на "Да, България", но не е известно дали ще води листата, след като ДСБ залага на сегашния евродепутат Светослав Малинов, написа в профила си, че няма да е член на ЕНП, заради Бойко Борисов и заради Орбан. "Това няма да е лично мое решение, а общо решение на партиите в "Демократична България", след като се изясни какви точно политически групи ще се формират в бъдещия парламент, който, изглежда, ще бъде по-фрагментиран и по-различен от сегашния", уточни Тафров в интервю за "Капитал".
Радан Кънев /ДСБ/ отговори задочно във "Фейсбук": "Намирам начина, по който се води разговорът за мястото на бъдещи евродепутати от "Демократична България" в ЕП, за доста глупав. Не защото разговорът не е важен - напротив. Именно защото следващият ЕП ще бъде доста разделен и динамичен, и именно защото нито една от традиционните политически групи няма да е никак единна по основни теми, и особено защото е възможно ЕП да завърши с различно разпределение от началното, разговорът е много важен. И точно по тази причина, не е работа на отделни кандидати да заявяват къде ще ходят и няма да ходят, а е работа на политическото ръководство на коалицията да вземе политическо решение".
От "Демократична България" обясниха след тези реплики, че ще обявят решението си на въпроса за европейското политическо семейство заедно с листата. Каквото и да е, то може да бъде променено от очертаващите се размествания в бъдещия европарламент.
В понеделник "Демократи за силна България" настоя за изключването на партията на Виктор Орбан "Фидес" от Европейската народна партия (ЕНП) в писмо до Жозеф Дол. ДСБ призова премиера Бойко Борисов и ГЕРБ да подкрепят изключването на "Фидес" от ЕНП, но отбелязват, че "между двете партии няма особена разлика". Според ДСБ "Борисов също като Орбан обича европейските пари, но ежедневно атакува европейските ценности. Корупцията, кражбите на еврофондове, потъпкването на върховенството на правото, на свободата на медиите и плурализма са емблемите на управлението не само за "Фидес", но и за ГЕРБ". Движението "България на гражданите" също поиска изключването на "Фидес", тъй като смята за "недопустима водената от Орбан външна и вътрешна политика, която е напълно несъвместима с дясноцентристките ценности на ЕНП". СДС, както и ГЕРБ, не са обявили позиция. Европейската народна партия ще обсъжда на 20 март изключването на "Фидес".
В сряда Европейските "Зелени", където членува и българската партия "Зелените", и обявиха, че са готови на сътрудничество с ЕНП, за сформиране на мнозинство след евроизборите през май.
Резултатите на евроизборите на партията на френския президент Еманюел Макрон и намеренията му за създаване на нова либерална група също са част от възможностите за намиране на друго политическо семейство за бъдещия евродепутат на "Демократична България".
Разговорите в София продължават още седмица.
Колко са демократични като формации,те най добре го чувстват,но ако не се солидаризират,ако не тръгнат в една правилна посока,те ще бъдат изхвърлени като водорасли на сухия пясък.Следва да потърсите помощ от публиката както в едно тв предаване,то тя публиката,би ви насочила с най много проценти,към партията "Демократична България".Всяка коалиция е "построена" върху най силната партия,служеща като основа на "сградата".