Понеделник, 23 Декември 2024

Свиневъдството е поставено на „колене”, търси подкрепа от управляващите

Свиневъдството е поставено на „колене”, търси подкрепа от управляващите
Публикация   18 Ян, 2012   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     506

От бранша искат Национална стратегия за подпомагане на сектора


 

 Създаване на работна група и изготвяне на Национална стратегия за подпомагане на свиневъдството поискаха днес от депутата от ГЕРБ Пламен Нунев от Асоциацията на свиневъдите в България. Управителят на Свинекомплекс Голямо Враново д-р Миленка Димитрова, която е и член на УС на националното браншово сдружение представи основните моменти, свързани с проблемите и начините на тяхното решаване.

   На първо място трябва да се отчете спецификата на свиневъдството в България, когато се настоява пред ЕС за субсидиране на бранша. Оттам очакват да има дотиране на зърното за изхранване.

    Това би могло да стане, като държавата разполага със собствено зърно, което да продава на свиневъдите на постоянна цена, което те да могат да теглят целогодишно при нужда. В момента те теглят големи и тежки откъм лихви кредити, за да може да се гарантира изхранването на поголовието.

   Друг момент е опазване здравето на свинете, като държавата подпомага с доплащане на ваксините. По този начин ще се намали драстично употребата на антибиотици, която в ЕС е забранена.

И третото искане е свързано с онези около 20-30 на сто от свинекомплексите, които все още не са приведени в съотвествие с наредбите на ЕС- да им бъдат отпуснати нисколихвени инвестиционни кредити.

    Докато в страните от ЕС един свинекомплекс има около 100 свине майки, то у нас той е с от 500 до 3000. Нашите свинекомплекси са създадени върху затворен цикъл на производство, когато в Европа са разделени- отглеждане до 20 кг, угояване до 100 кг и клане.

    При нас свинекомплексите не разполагат със свои земи, а оттам и с по-евтини фуражи. В ЕС едно свиневъдно стопанство, в зависимост от площите, които има, ползва около 10 000 декара. Или в нашите условия комплексите като този в Голямо Враново трябва да разполага с 100 000 до 150 000 декара земя.

  За да не се стига до унищожаване на сектора, от Асоциацята предлагат Русе да бъде домакин на среща между свиневъдите, земеделското министерство и Агенцията по храните. Ако в страната в момента се отглежда не повече от половин милион поголовие, то в 4-те свинекомплекса в областта техният брой е 100 000. За сравнение- до 1990 г. в страната са се отглеждали 3 млн. свине, а само в ОПХС- Русе- 200 000.

   България може да получи подкрепа от ЕС само ако чиновниците в Брюксел бъдат убедени в спецификата на този отрасъл у нас спрямо европейския модел. Румъния миналата година успя да извоюва подкрепа за този сектор.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha