На 24 ноември Православната църква почита паметта на св. великомъченица Екатерина.
Тя е християнска светица и мъченица, една от най-образованите жени на своето време. В българските традиции този ден е познат като Катерининден.
Светицата се чества като покровителка на майките.
Според преданието Екатерина е била дъщеря на Конт, управител на Александрия, Египет, по времето на император Максимиан. Живеейки в столицата, тя получила блестящо образование, изучавайки работите на най-видните философи и учени.
Тя заявила на родителите си, че ще встъпи в брак с онзи, който я превъзхожда по слава, богатство, красота и мъдрост. Младежи от много богати семейства кандидатствали за ръката на красивата Екатерина, но никой не бил одобрен.
Майката на Екатерина, която тайно изповядвала християнството, я изпратила при отшелник, който я посветил във вярата.
Преданието разказва, как Екатерина се е срещнала с тогавашния император.
Тя се опитала да го убеди, че извършва грешка като преследва християните. Екатерина успяла да привлече към християнската вяра жената на императора и много мъдреци, изпратени от императора да я върнат към езичеството. Впоследствие те били убити и обявени за мъченици.
Императорът заповядал да я вкарат в затвора, където тя въвела в християнството всички, които я посещават. Поради това е осъдена на смърт чрез разпъване на колело. Колелото се разпада, когато Екатерина го докосва, палачите не могат да я екзекутират по този начин и я обезглавяват.
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото на мъченицата в планината Синай.
Главен символ на св. Екатерина е колелото с шипове, което е известно като "колелото на Екатерина".
В традиционната българска народна култура денят на св. Екатерина (позната като св. Катерина) се почита най-вече в Южна България.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай