Кредитите за бизнеса в евро са поскъпнали през ноември спрямо предходния месец, а тези в левове леко поевтиняват. Понижение имат лихвите по жилищните ипотечни кредити и в двете валути, а потребителските леко поскъпват. Това показват данните на БНБ към края на ноември 2011 г.
Предвид случващото се на пазарите в еврозоната, особено през последните два дни, едва ли може да се очаква поевтиняване на кредитите у нас, като дори са налице пазарни предпоставки във външната среда за евентуално нарастване на лихвените нива. Преди ден от БНБ прогнозираха, че именно несигурността на международните пазари може да е ограничаващ фактор за намаление на лихвите по кредити тук.
Лихвите
Месечните колебания на лихвите по фирмените кредити продължават и през ноември, като ефективният годишен лихвен процент в евро средно за пазара за един месец се е увеличил с 1.11 процентни пункта до 9.39%. Така нивото на лихвите се оказва по-високо от миналата година по това време (виж графиките) в тази категория заеми. Лихвите по левовите бизнес кредити през изминалия месец запазват нивото си с леко поевтиняване до 8.50%, като на годишна база (спрямо ноември миналата година) са по-ниски.
През последните месеци при фирмените кредити нивата на лихвите се характеризират с по-изразени месечни флуктоации. Когато промените са по-големи, най-често се отдават на еднократен ефект от единична сделка в сектора или няколко големи еднократни заема. Друга причина за подобни колебания в лихвите може да е и предоговаряне на кредити в сектора, което е съпроводено с по-високи лихви.
При тях се прави анекс към съществуващия договор, като се променя погасителният план, и така те влизат в статистиката като нов бизнес (новоотпуснати заеми). Ако например има предоговаряне на заем с влошено състояние на кредитополучателя, лихвата, при която се изготвя новият погасителен план, обикновено е по-висока. От БНБ по принцип не коментират данните на статистиката и какво стои зад тях.
Заемите за домакинствата поевтиняват
При заемите за домакинствата тенденцията за поевтиняване е по-видима, макар и да е бавна и постепенна. На годишна база лихвите продължават да намаляват и при потребителските, и при жилищните ипотечни кредити и в левове, и в евро. И на месечна база движението е такова с леки изключения през някои месеци. Годишният процент на разходите (ГПР, включва лихвата и всички такси и комисиони, свързани с обслужването на заема) при заемите за потребление леко се покачва, а при жилищните - намалява.
Промоциите по кредитите за домакинства, които банките изкараха в последната година и половина, намалиха съществено ценовите нива, като при ипотечните достигнаха тези от времето на кредитния бум.
А сега накъде
Дали движението им в посока надолу ще продължи зависи в голяма степен от развитието и на ситуацията в еврозоната. Предвид случващото се на пазарите там в последните два дни (европейските банки затварят парите си на овърнайт депозити в ЕЦБ, пресушавайки междубанковия пазар - бел. ред.) трудно може да се очаква поевтиняване на кредитите у нас.
При динамичната и сложна обстановка в момента банкери и експерти се въздържат от прогнози, като посочват обаче, че ситуацията много наподобява на тази от края на 2008 г. Тогава пазарите на практика затвориха, ликвидността изчезна, пари имаше, но никой на никого не даваше, тъй като доверието между банките се срина.
Така и сега има пазарни предпоставки за задържане или дори евентуално нарастване на лихвените нива у нас. Именно това са външните фактори, като на този етап вътрешни причини за повишение на лихвите няма.
Според анализ на Уникредит Булбанк за поведението на домакинствата през третото тримесечие на тази година българите се стремят да намаляват задлъжнялостта си в отговор на несигурната среда. Коефициентът на задлъжнялост (изчислен чрез съотношението между дълга на домакинствата и финансовите им активи) е достигнал 54%, което е значително под рекордните нива от 71%, отбелязани през първото тримесечие на 2009 г., посочват от банката.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай