Северна Македония е името, което Атина и Скопие са приели за край на продължилия две и половина десетилетия спор. "За" или "против" него тази есен ще гласуват македонските граждани.
Това каза македонският премиер Зоран Заев на пресконференция, на която присъстваха и министрите от кабинета му. От вчера насам той и гръцкият му колега Алексис Ципрас проведоха два разговора по телефона, за да съгласуват договора, а текстът се очаква да бъде подписан до края на седмицата. Според него сделката "гарантира" членството на страната му в ЕС и НАТО.
Малко преди изявата на Заев Ципрас потвърди, че е постигнато споразумение за името и в него всички изисквания на Гърция са изпълнени. По време на обръщението на Заев пък представител на Атина потвърди, че се е съгласила да признае страната като "Република Северна Македония" (Republic of North Macedonia).
Името ще е както за международна и двустранна, така и за вътрешнополитическа употреба. Ще може да се превежда "на всички езици", добави Заев. Това важи и за прилагателните, обозначаващи езика, народа и идентичността, като "македонски" и "македонска". Като гаранция, че Македония няма да предявява териториални претенции към Гърция (главен аргумент в спора между Атина и Скопие от 90-те г. насетне) ще се промени чл. 49 от македонската Конституция, който се отнася до правата на малцинствата в чужбина. Той не навлезе в подробности, но каза, че текстът ще бъде съгласуван с "европейската практика". Тези детайли съответстват с основни моменти от договора, вече публикувани от гръцки медии.
Всичко, което трябва да знаете за:
"Имаме историческо, вековно решение," каза Заев и добави, че освен нови отношения с Гърция споразумението ще даде европейска перспектива и ще защити "идентичността и бъдещето" на македонците и да ги измъкне от изолацията на последните две и половина десетилетия.
По думите му документът ще защити понятия като "македонец", "македонка", "македонски". "Няма вече БЮРМ (Бивша югославска република Македония)." Той има предвид името, което Гърция използва за Македония и с което тя е записана в ООН. "Днес като никога преди съм оптимист за нашето бъдеще" в ЕС и НАТО, каза Заев. "Говоря за оптимизма, който ни казва, че идват по-добри времена за Македония... който ни мотивира да се движим, да работим."
Името беше известно от публикации в гръцки и македонски медии от последните седмици, включително днес, когано властите в Атина потвърдиха, че е постигнат компромис.
Какво следва
Планът на правителството е да одобри текста в четвъртък и срещата на Заев и Ципрас, където да се подпише договорът, да се осъществи до края на седмицата.
Ако след това парламентът на Македония ратифицира договора, ще получи възможност за покана от НАТО и начало на преговорите с Европейския съюз, тъй като Гърция вече обяви, че ще изтегли ветото както за членство в Алианса, така и за начало на преговорите със съюза (последното решение може да се вземе на срещата на върха на лидерите на ЕС на 28 юни).
Попитан дали има "План Б", ако референдумът се провали или ратификацията в Атина е неуспешна, той каза: "Надявам се да няма, но ако една от страните не успее, договорът не е в сила," без да навлезе в подробности.
Неизвестни за подкрепата
Според кабинета в Скопие Заев е информирал лидера на опозионната ВМРО-ДПМНЕ, Християн Мицкоцки. Позицията на консервативната ВМРО-ДПМНЕ, управлявала Македония до миналата пролет и критикувала преговорите за името в последните месеци, ще бъде обявена на пресконференция по-късно днес.
След подписване в края на тази седмица договорът трябва да влезе в парламента и да бъде ратифициран с мнозинство от най-малко 61 депутати, с което кабинетът твърди, че разполага.
Според вицепремиера по междуетнически въпроси и европейска интеграция Буяр Османи текстът има поддръжката на неговия Демократичен съюз за интеграция (ДУИ), коалиционен партньор на управляващия Социалдемократически съюз за интеграция (СДСМ).
По-рано днес, преди втория разговор с Ципрас, Заев се срещна с президента Георге Иванов, който вече предупреди, че може и да не подпише споразумението за името. Иванов утре ще се срещне с външния министър Никола Димитров, за да обсъди отново въпроса, съобщи кабинетът в Скопие.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай