Ние от Обединени патриоти винаги сме искали да имаме нормални отношения с Русия и мисля, че тази правилна посока се следва от началото на мандата. Искам да попитам – президентите на България и Русия Румен Радев и Владимир Путин щяха ли да се срещнат в Сочи, ако бяхме изгонили руските дипломати заради шпионския скандал „Скрипал“. Не го направихме, защото искаме да имаме нормални отношения.
Това каза в „Тази сутрин“ по БиТиВи заместник-председателят на парламентарната група на Обединени патриоти и заместник-председател на ВМРО Искрен Веселинов. Така той коментира дали Радев и Путин са „разчупили ледовете“ в междудържавните отношения.
Това е правилната посока, която се следва от началото на мандата. Българските партии трябва да защитават националния ни интерес и да не са прекалено крайни нито в русофилията, нито в русофобията, нито в прозападната си ориентация. Българският национален интерес трябва да е водещ, подчерта Веселинов.
Според него, не е било добър знак, че в придружаващия екип на българския президент в Сочи не е имало представители на българското правителство и депутати от различните парламентарни групи. Друг знак, който не трябва да се пропуска, е, че в края на месеца българският премиер ще се срещне с руския президент, което дава сигнал за разнопосочна политика на държавата ни.
За всички проекти, които бяха поставени на срещата в Сочи, се говори повече от година. Още от миналия кабинет „Борисов“ се заговори за газовия хъб, а по отношение на АЕЦ „Белене“ се работи от поне 6 месеца, каза още Веселинов.
Мисля, че България може да реализира голяма част от своите позиции. Тези разговори се случват сега, защото българското правителство успя да набере достатъчно смелост, за да защитава по отговорен начин националния интерес. Преди година или две щеше да има достатъчно кресливо антируско лоби, което да бламира подобни усилия тогава. В момента има голям консенсус по темата, че отношенията с Русия трябва да бъдат прагматични, заяви заместник-председателят на ВМРО.
Искрен Веселинов потвърди позицията на Патриотите за АЕЦ „Белене“ – проектът да бъде възобновен, но без държавата да харчи повече пари.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай