Неделя, 2 Февруари 2025

Как българите търсят правата си на пазара на труда в Германия?

Как българите търсят правата си на пазара на труда в Германия?
Публикация   17 Фев, 2018   /     akcent.bg   /     349

В осем големи германски градове има констативни центрове на „Справедлива мобилност“, които консултират работниците

   Проблемите, които имат българските работници с работодателите в Германия, са свързани с неполучаване на полагащата им се минимална ставка, уволнени са неправомерно, не са получили полагащото им се здравно обслужване.

    Това коментира в Investbook на Bloomberg TV Bulgaria Иван Иванов, консултант в Асоциацията за въпросите на работниците мигранти в Германия.

    “В България съществува възприятието, че на германския пазар на труда няма нарушения и проблеми. Но в Германия има много работодатели, които не спазват регламентите и нарушават правата на работниците си българи и въобще на служителите си от Централна и Източна Европа. Разбира се, не всички работодатели обаче са такива”, коментира Иванов, който е и ръководител на проекта „Справедлива мобилност“.

    Той информира, че в осем големи германски градове има констативни центрове, като на година се консултират около 6 хиляди души, но напомни, че това е много малка част от хората, които имат проблеми с работодатели.

    По думите му  компетенциите на консултантите обаче не са достатъчни, за да накарат работодателите да спазват законите и правилата, но  се търси съдействие на организации, които да помогнат в дадената ситуация, като най-често това са германските профсъюзи. Чрез тях  по съдебен път и с обществен натиск чрез медиите се упражнява натиск върху работодателите да се се разплатят.

    Иванов обясни, че нарушенията са различни – от дребни като неизплащане на часови надници, които се решават сравнително лесно, до по-сериозни като незаконно уволнение или неизплащане на солидни суми.

    “Причината за нарушенията се корени основно в ниската осведоменост на работниците от ЦИЕ, от която се възползват недобросъвестните работодатели, посочи консултантът. – В Германия има голям глад както за квалифицирана, така и за неквалифицирана работна ръка. Болшинството българи обаче работят като неквалифицирани кадри, като нарушенията в техния случай са повече."

   Според  Иван Иванов най-много са обявите в строителството, но се търсят лекари и инженери от висококвалифицираните кадри.

    Той посъветва работниците да си водят записки колко, за кого и къде са работили, за да могат впоследствие да предявят претенциите си.

Източник: Investor.bg



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha