Понеделник, 23 Декември 2024

Регионалната енергийна агенция – Русе финализира успешно своя втори проект - „Регионални клъстери за енергийно планиране“

Публикация   01 Дек, 2011   /     akcent.bg   /     423

 

     На 30 ноември 2011г. Регионалната енергийна агенция – Русе (РЕА – Русе) финализира успешно своя втори проект – „Регионални клъстери за енергийно планиране“, финансиран по програма „Интелигентна енергия“ на Изпълнителната агенция за конкурентоспособност и иновации при Европейската комисия. В рамките на проектния консорциум през последните 30 месеца РЕА – Русе работи в партньорство с 12 организации от 8 страни членки на Европейския съюз. На местно ниво РЕА – Русе си партнира с другия български участник в проекта – Бизнес центъра за подпомагане на малки и средни предприятия (БЦПМСП). 

     Основната цел на проекта е да се използват регионални обединения от фирми - клъстери, като инструмент за по-ефективно енергийно планиране и по този начин да се преодолеят трудностите при внедряването на интелигентни енергийни решения от малките и средните предприятия (МСП).

   Проектният консорциум осъществи проучване на потреблението на енергия на 124 европейски компании посредством специален инструмент за енергиен анализ, разработен от Енергийната агенция в гр. Лимерик (Ирландия). Изводите от проучването сочат наличието на силна зависимост на бизнеса в редица държави от използването на природен газ – 50% от общото количество потребена от анализираните фирми енергия. Паралелно с това е видно, че възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), въпреки съществения си наличен потенциал, заемат по-малко от 1% от общата консумация на енергия, посочена от участниците в изследването. Като свой основен проблем, компаниите идентифицират тежките административни процедури в своите страни и все още високата цена на съоръженията.

    Паралелно с това беше проучена и политиката на общо 184 европейски компании в подкрепа на различни мерки за подобряване на енергийната ефективност на техните сгради и съоръжения. Според експертите от Университета в Ковънтри (Великобритания), за реализация на енергийни спестявания от особено значение са електрическите задвижвания, рехабилитацията на сградния фонд и внедряването на системи за енергиен мениджмънт.

    Беше създаден набор от инструменти за енергийно планиране в рамките на клъстерите. С тяхна помощ компаниите имат възможност да оценяват собствената си енергийна интензивност и да я сравняват с тази на своите колеги от клъстера, като по този начин да получават добър поглед върху собственото си състояние в сравнение с останалите компании от сектора в който се намират. Инструментите са предпоставка да се  предприемат нужните мерки за намаляване на енергийната интензивност и по този начин да повиши конкурентоспособността на МСП.

    Водещият партньор по проекта, Агенцията за регионално развитие в Шанън (Република Ирландия), постави силен акцент върху това, че съвместната работа на МСП в рамките на клъстерите е от ключово значение за техния успех. Въпреки че са конкуренти в своята бизнес сфера, когато става дума за закупуване, използване и спестяване на енергия, компаниите би следвало да си партнират.

   РЕА - Русе предложи на проектния консорциум подхода на общия енергиен мениджмънт, благодарение на който малките компании да преодолеят възникващата в много случаи невъзможност да наемат експерт, който да следи и планира енергийното им потребление. На ниво клъстер обаче няколко предприятия много лесно могат да си позволят да наемат консултант, който да събира и обработва данните за консумацията на енергия, да поддържа база данни, да извършва ревизии и анализи и да консултира ръководството на фирмата по енергийните въпроси.

    В област Русе обект на изследванията бяха фирми от сферите на мебелната и текстилната промишленост, както и производители на земеделска техника. РЕА – Русе и БЦПМСП идентифицираха възможностите на участващите фирми да използват ВЕИ в своите производства. Основните изводи, които могат да бъдат изведени, кореспондират със значителния интерес на компаниите в посока модернизация на техните машини и оборудване, подобряване на енергийната ефективност на сградния им фонд, както и внедряване на системи за енергиен мениджмънт. С особен потенциал се характеризира използването на слънчева енергия и биомаса, като последното важи в най-голяма степен за индустриите, потребяващи съществени количества топлинна енергия.

   Резултатите от проекта ще бъдат разпространи до над 4000 мениджъри и експерти от повече от 20 страни, за което своя принос ще даде Европейската асоциация на агенциите за развитие EURADA, която е партньор по проекта.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha