Светослав Иванов само за една вечер се превърна в новия враг на медиите на Пеевски. Само за няколко минути след традиционния авторски увод на неделното предаване "120 минути", Иванов бе взет на прицел. Какво каза Иванов?
Публикуваме пълен текст на изказването му:
През седмицата много хора ни призоваха да се снишим за следващите шест месеца. Да не гледаме към българските скелети в гардероба и дори да не споменаваме думата корупция. Но една реч в четвъртък ме накара да се замисля върху самочувствието ни, или по-точно за неговата липса.
Без да искам да обидя някого - не сме камериерки в хотел, за да се притесняваме да не се излагаме пред гостите, а би трябвало да сме страна, която трябва да има авторитет и тежест, за да се чува името и думата й.
Дами и господа, ако приемем, че ние и Европа сме едно семейство, българските проблеми не би трябвало да са нещо, което трябва да бъде замитано под килима, защото именно тези проблеми родиха механизма за мониторинг, който следи съдебната ни система под лупа от датата на приемането ни в Съюза преди 11 години. Тогава Жан-Клод Юнкер, като премиер на Люксембург, целуваше приятелски не Борисов, а Сакскобурготски след подписването на договора за присъединяване. Но такъв си е Юнкер - целуващ дипломат, който прави комплименти, ласкае, без това да означава нещо.
Но... тихо. Да не разсърдим чужденците. Ще им покажем българската природа и всичко ще си дойде на мястото.
Не, председателството не е туристически панаир, а повод за приближаване към ценности, отговорности, уважение на закона, уважение между самите нас. Красивата гледка към Витоша, Боянската църква и музеите не могат и не трябва да изместват порива към по-добра и справедлива България. Защото всички знаем колко красива е страната ни, всички знаем колко древна е историята ни, но това не означава, че не трябва да се борим с причините, които ни лепят клеймото "най" - но на обратно. Най-корумпирана, бедна, изостанала, несвободна...
Следващите 6 месеца са шанс да вкараме много и различни теми в дневния си ред, които да отворят очите ни към процесите в Европа и света. По този начин ще видим по различен начин и нашите местни политици. Защото прекрасната реч на Туск не беше шедьовър. Не беше шедьовър! А дипломатическа демонстрация на отношение и политически стил, който изчезна от родната политическа сцена.
Нищо повече, нищо по-малко - една прекрасна реч, която направи важен контраст с нашата страна. Тук думите на политиците са принизени до нивото пред кварталното кафене и преди 3 дни Доналд Туск ни напомни, че думите могат да бъдат важни.
Когато Александър Батенберг напуснал България, тронът в София останал празен. Предложили на най-актуалния политик през онези години - Стамболов, да стане цар. Но той отказал с аргумента, че на трона трябва отново да седне чужденец, защото тук всеки си мисли, че заслужава да е цар. Така във Виена българските пратеници започнали да преговарят с Фердинанд...
Толкова години по-късно Европа успява да вкара България в някакви рамки. Членството в ЕС е най-хубавото, което можеше да се случи на нашето поколение и на нашите деца. Но все ми се иска да премине моментът, в който да мислим, че някой от чужбина трябва да продължи да ни оправя.
Напротив - проблемите тук са и техни проблеми и трябва да ги решаваме заедно.
Затова нека говорим високо за тях: на английски, на немски, на френски, на полски, но най-вече на български - този древен и прекрасен език, който звучи толкова хубаво в устата на чужденците.
Не пазете тишина, говорете. Няма да разсърдим чужденците. Най-много да разсърдим някой местен.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай