Опасни нива на запрашаване на въздуха и превишения на допустимата норма на замърсяване (50 mg/m3) показват измервателните станции в половин България в дните от началото на 2018 г. Най- сериозен е смогът в столицата, се вижда и европейската карта за качество на въздуха, и от данните и архива на сайта Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС).
Фините прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2.5) и озона (О3) са най-проблемните замърсители, когато става дума за човешкото здраве, отбелязват от българската екоагенция в годишния си доклад за състоянието на въздуха.
По данни на европейската карта в 18 ч. в София, Плевен и Русе въздухът е "много лош" (very poor), което е най-високата степен в скалата от пет нива.
Причини за превишенията на средноденонощната норма за ФПЧ10 – 50 mg/m3, е масово използване на твърдо гориво в битовия и в обществения сектор и емисии от автомобилния транспорт, съчетани с неблагоприятни метеорологични условия (мъгла и безветрие, обичайно през зимния сезон, бел. ред.), посочват от агенцията по околната среда.
До пет пъти над допустимата норма
В повече от половината (17) от общо 28 областни града в България в момента има превишения на позволеното замърсяване с прах. Пунктовете за мониторинг на качеството на въздуха са разположени в 34 населени места в страната, в някои от градовете има повече измервателни станции (за страната те са общо 50).
Измерванията за понеделник показват в някои точки в София запрашаване близо пет пъти над допустимата норма. Около три пъти над допустимото е замърсяването в Пловдив (3.39), Кърджали (2.8) и Горна Оряховица (2.88), около два пъти и половина – Благоевград, Видин, Смолян, два пъти - в Плевен и Бургас. В редица други градове проблемът също остава сериозен (поне един път над допустимата норма).
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай