Разпространението на "фалшиви новини" по време на американските избори миналата година е било "широко, но плитко", показва анализ на учени от Дартмур колидж, Принстън и Университета на Екзитър. "Фалшивите новини" са стигнали до много хора, но дори най-отдадените им потребители са имали достъп до много повече "истински" новини, показва проучването, цитирано от в. "Ню Йорк таймс".
Учените са анализирали историите на браузърите на 2525 американци, дали разрешение за това на тях и на фирмата YouGov. Един от четирима е чел лъжлива информация. Те са дефинирали сайт като разпространяващ "фалшиви новини", ако е публикувал поне две такива. В 289 такива сайта поне 80% от текстовете са подкрепяли Доналд Тръмп.
10% от най-консервативните са направили 65% от посещенията на сайтовете с "фалшиви новини". За поддръжниците на Тръмп е имало три пъти по-голяма вероятност да посетят такава страница, отколкото за феновете на Клинтън да влизат в лъжливи сайтове, подкрепящи нея.
Въпреки това, дори най-радикалните от тях са потребявали много повече реална информация. 1% от новините, четени от поддръжници на Клинтън, са били "фалшиви", същото важи за 6% при информацията, четена от почитатели на Тръмп.
"При всичката истерия спрямо "фалшивите новини" е важно да се види, че те са стигнали до малка част от американците и повечето от достигнатите вече са били много крайни", коментират авторите.
Друго откритие е, че американците над 60-годишна възраст са били много по-склонни да посетят сайт с лъжлива информация. Хората с умерено леви възгледи пък са чели много повече "фалшиви новини" в защита на Тръмп, отколкото в подкрепа на Клинтън.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай