Водещата Цветанка Ризова настоя, че по времето, когато Иванов беше министър на правосъдието, също се е говорило за антикорупционен закон и той е бил препоръчван. На това той припомни, че като министър настояваше преди всичко за реформа в прокуратурата, която е органът, който трябва и може да разследва корупционни престъпления, и заради искането за реформа "платих с поста си".
И второ - идеята тогава е била за специализирана агенция, която да се бори с конфликта на интереси. "Вместо това сега ни се предлага един Франкенщайн, мегаорган, а целият закон няма нищо общо с разкриване на престъпления, свързани с корупция", категоричен е Иванов. Той припомни, че въпросната агенция в Румъния всяка година наема външен оценител, който да проведи работата й и се зачуди как подобен оценител би видял, например, спирането на преписката срещу Цветан Цветанов преди години, когато ставаше дума за шестте му апартамента в София.
По думите на лидера на "Да, България" сюжетът около това как парламентът бламирал правителството, неприемайки идеята подателите на сигнали за корупция да бъдат освободени от наказателно преследване е "фалшив сюжет". И в момента за набеждаване се носи наказателна отговорност - в случай, че някой подаде фалшив сигнал за корупция има процедура засегнатият да си търси правата.
Христо Иванов заяви още, че основната заплаха за правата на българите във Великобритания след "Брекзит" е българската държава. Коментарът бе след като инициативата на "Да, България", ДСБ и партньорите им "Български манифест за Европа" написа отворено писмо до Бойко Борисов. Сред исканията са "твърда политика" за защита на интересите на българите на Острова след напускането на ЕС, както и промяна в Изборния кодекс, която да не позволи ограничаването на избирателните им права.
Промяна в изборните правила се налага, защото след "Брекзит" Великобритания ще попадне под текстовете от кодекса, според които в страни извън ЕС могат да се откриват до 35 избирателни секции.
Лидерът на "Да, България" акцентира на последното искане и на съпротивата срещу електронното гласуване и срещу вота по интернет. Според него проблемът на управляващите е, че българите във Великобритания са по-свободни, независими, не са облъчени от пеевската медийна машина, а това ги прави неудобни избиратели.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай