Неделя, 2 Февруари 2025

През 2050 г. мюсюлманите в България вероятно ще останат почти същия дял от населението

През 2050 г. мюсюлманите в България вероятно ще останат почти същия дял от населението
Публикация   05 Дек, 2017   /     akcent.bg   /     497

 

   Делът на хората в България с мюсюлманско вероизповедание ще остане почти непроменен до средата на века. Ако през миналата година по официални данни те са били 11.1% от населението, до към 2050г. може да достигнат най-много 12.5%, но по-вероятно е да намалеят до 9.2%.

   В реални измерения това означава, че ако през 2016г. по официални данни в България е имало 790 000 мюсюлмани, то след 34 години няма да са повече от 700 000.

  Това сочат три сценария за това как ще нараства мюсулманското население в Европа, изготвени от американския неправителствен социологически институт "Пю" (Pew Research Cente).

  Данните бяха разпространени в края на ноември и привлякоха вниманието с прогнозата, че сегашните 26 милиона мюсюлмани в ЕС, Норвегия и Швейцария може да се увеличат до средата на века с между 10 и 49 милиона души и могат да достигнат между 36 и 75.6 милиона.

Авторите на проучването изрично правят уточнение, че с него не се опитват да предвидят бъдещето, а да представят своя отговор на въпроса "А какво би станало, ако..." при 3 сценария за развитие на миграцията.

   Първият е за нулева миграция, т.е. от средата на 2016г. никой не влиза и излиза от анализираните 30 държави в следващите десетилетия.

   Вторият сценарий се основава на допускането, че ще има миграция без търсене на убежище (две трети от дошлите в 2010-2016г. не са бежанци) и че ще се запази профилът на държавите, от които сега идват и към които са се насочили мигрантите. Той изглежда най-близо до актуалните тенденции и вещае дълбоко разделение в картината между Източна и Западна Европа с минимална (в реални измерения) промяна на броя на мюсюлманите в бившия съветски блок и драматична назапад от бившата Желязна завеса.

   Третият сценарий предполага, че към редовните мигранти ще се прибави поток от хора, сходен на т.нар. мигрантска криза от 2014-2016г., и само Германия ще приема всяка година като бежанци по 200 000 мюсюлмани и 30 000 немюсюлмани. Засега няма основание да се смята, че това ще е водещият сценарий, включително защото случилото се преди две години се отклонява в пъти от историческата тенденция и профил на имигрантите и бежанците.

            Какво се казва за България

  За демографските тенденции изследователите за разчитали на адаптираната това лято прогноза на Икономическия и социален съвет на ООН. Според най-вероятният сценарий в нея в средата на века, т.е. след около две поколения, в България ще живеят не повече от 5.5 милиона души.

   Спрямо това допускане, описаните сценарии и статистиката, сочеща, че мюсюлмани и немюсюлмани в България имат практическа еднакво ниво на раждаемост, представените данни на "Пю" към 2050г. са за:

   Нулева миграция - 700 000 (12.5% от населението) мюсюлмани

   Средна миграция - 500 000 (9.2%) мюсюлмани

   Силна миграция - 650 000 (11.6%) мюсюлмани.

    В действителност, мюсюлманите в България може да се увеличат с 1.3 пункта единствено при сценария с пълно спиране на миграцията. При другите два сценария прогнозата е за намаляване с 1.9 процентни пункта и увеличаване с 0.5 процентни пункта. Авторите на доклада са поставили България да дъното на таблица, представяща прогнозираните промени:

 

 

With continued migration, some countries would see dramatic rise in population’s share of Muslims


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha