Пет бележити дати честваха българските масони във Варна. Близо сто души от цялата страна се събраха на тържествен ритуал по случай 135-годишнината от раждането на първата Велика ложа, създадена в морската столица на 14 януари 1883 г. Това бе и причината българските масони да се съберат във Варна.
Повод за голямото събитие е отбелязването на 100 години от инсталирането на Великата символическа ложа на България, 95 години от внасянето на Светлина в ложа „Черноморски приятели“, 25 години от инсталирането на Великата ложа на България и 20 години от инсталирането на Великата ложа на старите свободни приети зидари в България, посочиха Никола Николов – майстор на стола на ПЛМ „Черноморски приятели“, и арх. Венелин Жечев – първомайстор на ложа „Черноморски приятели“.
Едно от решенията ни е да организираме международна конференция, на която да бъдат поканени Великите ложи от цял свят, заяви по време на открита пресконференция проф. д-р Пламен Матеев – Велик майстор на Великата ложа на Старите свободни и приети зидари в България. Това ще направим през септември 2018 г. заедно с Великата ложа на Куба, по нейна идея. Мотото на конференцията ще бъде „Масонството и обществото“.
Проф. Матеев уточни, че има три основни тези, които се разискват сред масонското общество във всяка точка на света.Това, което изповядват като свое първо задължение, е да бъде организирана подкрепа на обществото, когато е засегнато от непредвидени природни бедствия.
Втората тенденция, която следва световното масонство, е грижата за подрастващото поколение. Три са основни моменти, отбеляза проф. Матеев - намаляване на агресията, намаляване на зависимостта и търсене на алтернативи. „Подели сме инициатива от 4 до 9 декември - включване на нашата Велика ложа в инициативата „Часът на кода“. Това представлява обучение на децата в училищата в цялата страна с една от безплатните игри, предоставени от Майкрософт, която се използва за създаване на логическо мислене. Инициативата е световна и се води от бившия президент на САЩ Барак Обама“, уточни професорът.
Част от програмата на масонските братя са предстоящи разговори с Българския съюз за физкултура и спорт, с оглед на това да се засили спортната подготовка сред подрастващите.
Третата основна теза, заяви проф. Матеев, е връщането на цивилизоваността на диалога в обществото. Разработена е цяла система, при която се прави опит да се създадат условия за водене на цивилизован диалог между противоречащи си групи от различно естество – политическо, етническо и т.н. Масонството има основен девиз и той е, че никой не се интересува от политическа, расова и религиозна ориентация на членовете му, уточни професорът и добави, че цивилизоваността в диалога има критично ниско ниво в световен мащаб. Считаме, че обществото има нужда от повече внимание и това е тема за разглеждане на всички международни форуми.
В България в момента има 5 Велики ложи, съставени от мъже, и 7 смесени, в които има включени и жени. Масонството не е тайно общество, то е регистрирано по законите в страната, заяви проф. д-р Румен Ралчев – стар Велик майстор на Великата ложа на старите свободни и приети зидари в България, и подчерта, че полезността и желанието за помощ на обществото са от особена важност за масоните.
Проф. Ралчев, който написа „Летопис на българското масонство“, в момента подготвя втори том за новата история на масонството, която ще съдържа всички данни и факти, касаещи братството.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай