След като от месеци целият държавен апарат притискаше частното оръжейно предприятие "Емко", в понеделник премиерът Бойко Борисов за пръв път участва в среща с представители на дружеството и поръча страните да се разберат. Намесата му дойде след поредния протест на работниците. Макар лицензът за търговия на "Емко" да беше върнат покрай замразяването му за над 2 месеца, икономическият министър чрез подчинения си търговец "Кинтекс" иззе от частното дружество огромен договор за Индия от порядъка на десетки милиона лева и го прехвърли към държавното ВМЗ. По информация на "Капитал" сумата на поръчката е над 100 млн. долара. Заради прекратяването и на трите договора частният производител е изправен пред поредно предизвикатество - да оцелее финансово, след като е купило суровини и произвело продукция, която няма купувач.
След натиска - диалог
Резултатът от срещата с премиера е, че ще се търси някакъв компромис. По предложение на Борисов започват преговори между ръководството на предприятието и Министерството на икономиката за изчистване на спорните въпроси около сключените от "Емко" договори, съобщиха от Министерския съвет. "Винаги съм бил на мнение, че трябва да се изслушват страните и да се намери решение в диалог", е посочил премиерът.
Финансовият директор на "Емко" Димитрина Маркова е обяснила пред Mediapool, че Борисов е наредил още във вторник икономическият министър Емил Караниколов и собственикът на "Емко" Емилиян Гебрев да отидат в "Кинтекс" и да се уреди проблемът със спрените договори за износ. Ако не, работниците на завода ще протестират отново.
Часове по-рано министърът на икономиката Емил Караниколов обяви, че поведението на "Емко" вече прилича на рекет спрямо държавата и че няма да върне договора. Неговата версия е, че ВМЗ ще произведе по-евтино продукцията. След заявлението на премиера е логично някак вече произведеното от "Емко" да се изнесе. Но тогава пък сопотският държавен завод ще търпи загуби, ако вече е започнал да произвежда същото оборудване.
Историята до тук
Натискът на държавата дойде, след като собственикът на "Емко" Емилиян Гебрев бе на крачка да придобие "Дунарит". Русенският завод някога беше в орбитата на Цветан Василев. После Гебрев поиска да увеличи капитала, така да стане мажоритарен собственик и с парите да изчисти дълговете към КТБ. Но на операцията се противопостави офшорка, свързвана с Делян Пеевски, макар депутатът публично да обяви, че няма интерес в сектора. През лятото, когато приближаваше съдебна развръзка, двете частни военни дружества бяха атакувани от много държавни институции: министъра на икономиката през договорите и лиценза, МВР и прокуратура в "Дунарит", данъчни, синдиците на КТБ и т.н.
До тук премиерът се изказваше по темата само дистанционно и то в противоречие на казаното в понеделник, че страните трябва да си комуникират. Например на 18 септември в тв участие той беше заявил, че: "Не ме интересува нито "Емко", нито Държавата има ангажимент към това държавните ѝ заводи да работят. Не може държавните заводи и държавната фирма да работят изцяло за посредници." А за "Дунрит" допълни: "Не искам и да знам кой му е собственикът. Нито Цветан Василев, нито Делян Пеевски ме интересуват. Интересува ме държавната "Кинтекс" да докарва договори, защото десетки хора работят там."
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай